Spółka to za mało

TOMASZ KOPIEC
opublikowano: 10-01-2012, 00:00

OCHRONA ZDROWIA

Sytuacja finansowa szpitali nie poprawi się automatycznie wraz ze zmianą formy organizacyjno-prawnej. Głównym problemem nie są wcale niskie wyceny świadczeń przez NFZ. Skutecznym lekiem może być restrukturyzacja naprawcza, poprawiająca funkcjonowanie szpitala niezależnie od formy prawnej. Obowiązująca od 1 lipca 2011 r. ustawa o działalności leczniczej wiele nie zmieni, ponieważ przewiduje przekształcanie szpitali w spółki, nie proponując kompleksowego rozwiązania systemowego. Nie oferuje także nowych instrumentów, pozwalających szpitalom funkcjonować efektywnie, a samorządom nie bać się o wzrost zadłużenia.

Wśród jednostek samorządu zainteresowanie wzbudza pomysł operatorskiej dzierżawy szpitala z zapłatą długu. Takie rozwiązanie pozwala na obsługę zobowiązań szpitali w okresie długoterminowym bez konieczności bezpośredniego obciążania samorządowego budżetu, przy jednoczesnym zachowaniu własności majątku placówki i zapewnieniu świadczeń dla pacjentów.

TOMASZ KOPIEC

prezes AMG Finanse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ KOPIEC

Polecane