Spółka W. Frąckowiak i Partnerzy w sieci HLB

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 10-12-2001, 00:00

Wielkopolska firma W. Frąckowiak i Partnerzy WGA dołączyła do struktur międzynarodowej spółki audytorskiej HLB International. Ma to jej pomóc w pozyskiwaniu nowych klientów, którzy korzystają z usług największych graczy na rynku.

W. Frąckowiak i Partnerzy Wielkopolska Grupa Audytingowa dołączyła do struktur międzynarodowej sieci audytorskiej HLB International. Firma zmieniła nazwę na HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

— Mieliśmy kilka propozycji fuzji ze strony poważnych firm audytorskich, w tym z tzw. Wielkiej Piątki. Zależało nam jednak na zachowaniu podmiotowości — twierdzi Waldemar Frąckowiak, założyciel i jeden z właścicieli wielkopolskiej spółki.

Wielką Piątkę tworzą Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers, Arthur Andersen, Deloitte & Touche i KPMG

HLB Frąckowiak i Wspólnicy liczy, że powiększy udział w rynku. Dotychczas spółka koncentrowała działalność na klientach krajowych, głównie z zachodniej Polski.

— Około 35 proc. rynku usług audytorskich kontroluje Wielka Piątka, 5 proc. należy do kilkunastu krajowych podmiotów, którym przewodzi nasza firma z udziałem szacowanym na 0,7 proc., 60 proc. jest domeną małych spółek — mówi Tomasz Wróblewski, wiceprezes HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

Spółka będzie starała się konkurować o klientów Wielkiej Piątki.

— Oferujemy podobną jakość usług, przy konkurencyjnych stawkach — mówi Tomasz Wróblewski.

— Proszę spojrzeć na listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Na 15 czołowych firm z tej listy 12 audytuje Arthur Andersen. Fakty mówią za siebie — ripostuje Maria Bnińska z Arthura Andersena.

Dodaje, że jej firma nie komentuje posunięć konkurencji.

HLB Frąckowiak i Wspólnicy zatrudnia ponad 60 osób. Rok obrachunkowy 2000/2001 firma zakończyła przychodami wysokości 11 mln zł, z czego oddział w Poznaniu przyniósł 8,5 mln zł, w Bydgoszczy — 1,5 mln zł, w Szczecinie — 0,5 mln zł i w Koninie — O,5 mln zł. Prognoza na rok obrachunkowy 2001/2002 zakłada wzrost przychodów o 30-40 proc. Firma obsługuje m.in. 12 spółek giełdowych.

Od stycznia 2001 roku wielkopolska spółka była przedstawicielem HLB International w naszym kraju.

HLB International ma 450 biur i zatrudnia 11,5 tys. osób. Osiąga 800 mln USD obrotów rocznie, co daje 12 miejsce w branży na świecie.

W Wielkopolsce doszło niedawno do podobnego mariażu. W listopadzie DGA, firma doradcza z Poznania, zdecydowała o połączeniu sił i wymianie akcji z BDO Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu