Spółka z GPW wywiesiła białą flagę. Kurs runął

opublikowano: 21-11-2016, 12:11

Zarząd spółki iAlbatros Group przyznał, że wobec konsolidacji największych konkurentów nie ma szans na realizację strategii i obiecywane zyski. Wywieszono białą flagę, a kurs spadł o ponad 20 proc.

iAlbatros to grupa, której świadczy m.in. usługi rezerwacji miejsc hotelowych dla biznesu. 

W ocenie zarządu firmy, zmiany, które w ostatnich miesiącach zaszły w otoczeniu (głównie konsolidacja firm konkurencyjnych i partnerskich wobec iAlbatros) spowodowały powstanie presji konkurencyjnej ze strony dużych podmiotów o globalnym zasięgu i kompleksowej ofercie oraz nieporównywalnie większym zapleczu finansowym.

"Istotnym uwarunkowaniem działalności spółki iAlbatros jest silne uzależnienie efektywności biznesu od możliwości współpracy z partnerami, którzy obecnie są przejmowani przez liderów konsolidacji. Te zmiany na rynku mogą istotnie wpłynąć na dynamikę wzrostu spółki iAlbatros począwszy od drugiej połowy roku 2017" - podano w komunikacie.

Zdecydowano się odwołać prognozy spółki zależnej iAlbatros na lata 2017-2019. Zakładały one osiągnięcie odpowiednio - 13,5; 29,4 i 37 mln zł zysk netto. Nie zmieniła się natomiast prognoza na ten rok (220 mln zł przychodów, 8,9 mln zł EBITDA i 6,2 mln zł zysku netto). 

Zmieniono także strategię, ponieważ kontynuacja dotychczasowej działalności oparta na organicznym rozwoju iAlbatros jest w ocenie władz firmy zbyt zachowawcza, a przyspieszenie zmian w otoczeniu rynkowym nie daje możliwości szybkiego zbudowania odpowiedniej pozycji na globalnym rynku bez istotnego dodatkowego finansowania, które może zapewnić jedynie partner strategiczny.

"Wobec powyższych rozważań oraz w związku z wpływającymi od pewnego czasu, nieformalnymi zaproszeniami do rozpoczęcia rozmów, wyrażającymi zainteresowanie nabyciem akcji iAlbatros, Zarząd Emitenta doszedł do przekonania, że najkorzystniejszą strategią z punktu widzenia wartości dla Akcjonariuszy Emitenta będzie znalezienie partnera branżowego lub finansowego, który zdecyduje się odkupić od Emitenta akcje iAlbatros" - głosi komunikat. 

W ocenie zarządu wstępne wyniki rozeznania rynku oraz oceny wartości iAlbatros wskazują na możliwość uzyskania satysfakcjonującej ceny.

"Po ostatecznym opracowaniu wyników rozeznania rynku Zarząd Emitenta zamierza zwołać Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i przedłożyć w formie odpowiedniego projektu uchwały rekomendowane ramowe warunki transakcji (tzw. term sheet). Zarząd oświadcza, że nie zamierza podejmować żadnych zobowiązań do zawarcia umowy sprzedaży bez wcześniejszego uzyskania akceptacji Walnego Zgromadzenia dla ramowych warunków transakcji, pomimo że taka zgoda nie jest niezbędna dla ważności transakcji w świetle postanowień statutu Emitenta. Ponadto Zarząd przedstawi Walnemu Zgromadzeniu rekomendacje co do sposobu rozporządzenia wpływami z ewentualnej transakcji" - dodano.

Po trzech kwartałach 2016 r. przychody grupy sięgają 162,5 mln zł, EBITDA 8,8 mln zł, a zysk netto 7,3 mln zł.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy