Spółka z grupy Kopeksu zamierza zwolnić ponad 40 proc. załogi

PAP
opublikowano: 24-05-2016, 14:45

Spółka Tagor z grupy Kopex chce zwolnić 120 osób, czyli ponad 40 proc. załogi. We wtorek zarząd firmy poinformował o tym związki i zaprosił je do rozmów w tej sprawie. W środę rozpoczynają się też zwolnienia grupowe w innej spółce grupy - Kopex Machinery, gdzie pracę traci 305 osób.

Zobacz więcej

Borys Skrzyński

Tagor to zatrudniająca obecnie 282 osoby spółka projektująca i produkująca zmechanizowane obudowy ścianowe dla górnictwa podziemnego, zajmuje się też serwisem i remontami obudów ścianowych oraz produkcją elementów maszyn i urządzeń m.in. dla branży górniczej. Siedziba firmy mieści się w Tarnowskich Górach.

Powodem zwolnień grupowych jest trudna sytuacja na rynku maszyn i urządzeń dla górnictwa oraz związana z nią konieczność cięcia kosztów; dzięki redukcji zatrudnienia spółka ma zaoszczędzić ok. 4 mln zł rocznie. Pierwsze efekty ekonomiczne zwolnień mają być widoczne jesienią.

„Trudna sytuacja Tagoru i grupy Kopex, ograniczenie bieżącego finansowania działalności oraz spadek ilości zamówień na podstawowym dla spółki rynku obudów ścianowych w Polsce zmusza nas do podjęcia tego trudnego kroku. Redukcja zatrudnienia jest elementem szerokiego i głębokiego procesu restrukturyzacji, którego celem jest poprawa efektywności operacyjnej i racjonalizacja kosztów” – tłumaczy cytowany w komunikacie prasowym prezes Tagoru Jarosław Obrzud.

Zgodnie z propozycją zarządu planowane na czerwiec zwolnienia obejmą 120 pracowników wszystkich grup zawodowych zatrudnionych w spółce. Przy doborze pracowników do zwolnienia brane będą pod uwagę m.in. kwalifikacje, jakość świadczonej pracy, ocena przełożonych i aspekty społeczne. Zwalniani pracownicy otrzymają kodeksowe odprawy, których wysokość wiąże się ze stażem pracy.

Tagor to kolejna spółka z grupy Kopex, która redukuje zatrudnienie. W środę rozpoczną się zapowiadane w połowie kwietnia zwolnienia grupowe w fabrykach spółki Kopex Machinery w Zabrzu i Rybniku. Pracę straci 305 osób, wobec 340 pierwotnie przewidzianych do zwolnienia. 285 odejdzie z fabryki Kopex Machinery w Zabrzu (dawne Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne), a 20 z dawnej rybnickiej Ryfamy. Podczas konsultacji w ramach procedury zwolnień grupowych związkowcom udało się przekonać zarząd do ograniczenia liczby zwalnianych o ok. 10 proc. W zamian związki zgodziły się na zawieszenie do końca 2016 r. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Jak podano we wtorek, zwolnienia zaplanowano także w spółce Kopex-Eko, gdzie z pracy odejdą 33 osoby. "Zwolnienia wynikają z dążenia do poprawy trudnej sytuacji finansowej grupy Kopex oraz dostosowania jej funkcjonowania do trudnych warunków rynkowych" - podała spółka w komunikacie.

W marcu tego roku zarządy konkurujących ze sobą giełdowych grup zaplecza górniczego: Kopex i Famur poinformowały o zamiarze konsolidacji. Właściciel Famuru, spółka TDJ, zawarła wówczas warunkową umowę nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopeksu od jego większościowego akcjonariusza, Krzysztofa Jędrzejewskiego. Procedury dotyczące potencjalnego połączenia są w toku. Warunkami wejścia w życie umowy są m.in. uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pozytywne wyniki badania sytuacji Kopeksu (due diligence) oraz restrukturyzacja finansowania grupy kapitałowej Kopex.

W poniedziałek Kopex poinformował, że spółka TDJ, będąca dominującym akcjonariuszem Famuru, po zakupie 23 proc. akcji Kopeksu ma już trzecią część akcji spółki. Transakcja to krok w kierunku zapowiadanej konsolidacji. Sfinalizowanie sprzedaży dotyczącej pozostałej części pakietu akcji Jędrzejewskiego może nastąpić po uzyskaniu zgody UOKiK. Z wnioskiem o wyrażenie takiej zgody wystąpiła 21 kwietnia spółka zależna TDJ, akcjonariusza dominującego w Famurze.

Od 11 maja pełniącym obowiązki prezesa grupy Kopex jest Dariusz Pietyszuk, członek rady nadzorczej spółki. Poprzedni prezes i dwaj członkowie zarządu przeżywającej trudności finansowe firmy zostali wówczas odwołani ze stanowisk. Powodem zmian - jak podano - była "patowa sytuacja" dotycząca przyszłości Kopeksu. Grupa jest w okresie restrukturyzacji, prowadzi też rozmowy z bankami o restrukturyzacji zadłużenia. Kopex jest producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. Oferuje również specjalistyczne usługi dla górnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu