Spółka z Grupy PGNiG kupiła urządzenie do poszukiwań gazu łupkowego

PAP
opublikowano: 23-05-2011, 17:16

Firma Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, która należy do Grupy PGNiG, kupiła we Włoszech urządzenie do poszukiwań gazu łupkowego - podała w poniedziałek spółka. Krakowska firma prowadzi rozmowy m.in. z PGNiG i PKN Orlen dotyczące wykorzystania maszyny.

Przeznaczone do wiercenia otworów w poszukiwaniu gazu łupkowego urządzenie wiertnicze Drillmec 2000 HP przyjedzie z Włoch do Polski we wrześniu tego roku.

Drillmec 2000 HP wyposażony jest w tzw. „walking system”. Dzięki temu można wiercić wiele otworów na jednym placu wierceń. Urządzenie sterowane jest elektronicznie i posiada napęd z silników elektrycznych prądu zmiennego. Ma to ogromne znaczenie m.in. kosztowe, przy wierceniu otworów w poszukiwaniu i eksploatacji gazu łupkowego.

Obecnie trwają szkolenia załóg, które będą obsługiwać nowe urządzenie.

Rzeczniczka firmy Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Agnieszka Sioła nie chciała zdradzić dokładnej ceny urządzenia. Dodała jednak, że cena tego typu maszyn to ok. 30 mln dolarów. "Obecnie prowadzimy rozmowy z PGNiG, z Orlenem, ale także z operatorami zagranicznymi na temat wykorzystania tego urządzenia. Jest bardzo duże zainteresowanie, bo to pierwsza tego typu maszyna w Polsce" - powiedziała PAP. Dodała, że do września br. będzie wiadomo, która firma będzie je wykorzystywał do wierceń.

Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków to spółka wiertnicza, która prowadzi prace poszukiwawcze w Europie, Azji i Afryce. Posiada swoje oddziały w Kazachstanie, Pakistanie i Ugandzie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Spółka z Grupy PGNiG kupiła urządzenie do poszukiwań gazu łupkowego