Spółka zadaniowa dla walcowni

Maria Trepińska
20-02-2006, 00:00

Silesia, ING BSK i Sinara Trading utworzą wkrótce spółkę zadaniową, która umożliwi przejęcie WRJ inwestorowi z Rosji.

W końcu coś drgnęło w sprawie Walcowni Rur Jedność (WRJ) — kontrowersyjnej inwestycji, która kosztowała około 600 mln zł, głównie państwowych. Na jej ukończenie potrzeba jeszcze 150-200 mln zł.

Akceptacja resortu

Od października ubiegłego roku czeka na sfinalizowanie wstępna umowa prywatyzacyjna podpisana z Sinarą Trading (ST), należącą do rosyjskiego koncernu TMK.

— Teraz sprawy nabiorą tempa, bo jest akceptacja resortu skarbu — mówi Marian Uherek, wiceprezes Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), które posiada 40,7 proc. udziałów w WRJ.

Jeszcze w tym miesiącu ma zostać powołana tzw. spółka zadaniowa, która ma m.in. nabyć od syndyka udziały WRJ. W nowym podmiocie Sinara Trading ma posiadać 80 proc. udziałów, resztę obejmą TFS i ING BSK. Spółka ma także przejąć inne aktywa, m.in. spółkę WRJ Serwis, właściciela gruntów, na których przez 27 lat budowano walcownię.

W listopadzie 2005 r. zarząd WRJ, którym kieruje Władysław Presak, złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Wniosek był już trzy razy poprawiany.

— Jeszcze nie znamy terminu posiedzenia sądu w sprawie WRJ. Enpol podtrzymuje natomiast wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, bo to korzystniejsze dla wierzycieli — mówi Eugeniusz Majza, dyrektor Enpolu, udziałowiec WRJ i generalny wykonawca walcowni.

Sąd rozstrzygnie

Sąd w Katowicach będzie musiał rozstrzygnąć, który wniosek jest zasadny, a to może potrwać. Według Eugeniusza Majzy, upadłość likwidacyjna spowoduje, że inwestor w WRJ pojawi się dopiero za 18 miesięcy od jej ogłoszenia.

— To procedury: w przypadku upadłości likwidacyjnej syndyk sprzedaje zakład na przetargu temu, kto da więcej. Nabywca WRJ jest już wskazany, i to komplikuje sprawę — dodaje Eugeniusz Majza.

Innego zdania są eksperci TFS. Uważają, że upadłość likwidacyjna daje szanse na szybkie sfinalizowanie sprzedaży. Potencjalny inwestor chce kupić WRJ za 37,5 mln EUR i ukończyć jej budowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółka zadaniowa dla walcowni