Spółka zależna TFKable dostarczy kable dla pływającej farmy wiatrowej

opublikowano: 18-11-2019, 12:34

JDR Cable Systems, spółka zależna polskiej Tele-Foniki Kable, dostarczy kable dla pływającej farmy wiatrowej, zasilającej platformy naftowe na Morzu Północnym. Rdzenie kabli powstaną w Bydgoszczy, donosi Business Green.

Brytyjski JDR Cable Systems podpisał umowę  z Equinor, czyli dawniej Statoil, na dostawę kabli do projektu Hywind Tampen. Chodzi o budowę w miejscu znajdującym się pomiędzy pięcioma platformami naftowymi na Morzu Północnym i oddalonym od brzegu o 140 km, pływającej farmy wiatrowej składającej się z 11 turbin. Ma ona zaspokajać 35 proc. rocznych potrzeb platform na prąd.  

Fot. Bloomberg

Kable mają zostać dostarczone w 2022 roku. Pierwszy, o długości 2,5 km, połączy turbiny, tworząc pętlę. Dwa kolejne, o długości 12,9 km i 16 km, połączą pętlę z platformami. Robert Weeks z JDR podkreśla, że z racji głębokości morza, wynoszącego 260-300 metrów, to wyjątkowy i pierwszy taki projekt na świecie.

Business Green pisze, że rdzenie kabli zostaną wyprodukowane przez TFKable w jej zakładach w Bydgoszczy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, businessgreen.com

Polecane