Spółki czekają kłopoty

Beata Tomaszkiewicz
29-03-2004, 00:00

Udało się ustrzec branżę przed zapaścią, ale z nowym prawem łatwiej nie będzie.

Michał Gmowski prezes Arval Service Lease Polska

Nie jest to korzystna ustawa dla branży leasingowej, motoryzacyjnej i klientów, ponieważ bardzo poważnie ogranicza rynek. Biorąc pod uwagę, że śrdnia wartość leasingowanego samochodu wynosi 40 tys. zł, do tej pory klient mógł odliczyć 8,8 tys. zł, czyli cały 22 proc. VAT. Teraz będzie mógł odliczyć w przypadku takiego samochodu 4,4 tys. zł. To musi wpłynąć na spadek zainteresowania zakupami aut. Nie sądzę więc, by udało się dzięki takim zapisom zwiększyć wpływ do budżetu, skoro sprzedaż samochodów może znacznie spaść.

Witold Dróżdż rzecznik Związku Przedsiębiorstw Leasingowych

Zmiany w ustawie o podatku VAT pogorszyły finansowania zakupu aut dla firm leasingiem. Jednak w świetle wcześniej pojawiających się zapisów, te, które pojawiły się ostatecznie, można przyjąć za zadowalające. Udało się ustrzec branżę przed zapaścią.

Ostatecznie możliwość odliczenia 50 proc. VAT, maksymalnie 5 tys. zł, stwarza możliwość leasingowania aut do 50 tys. zł, a więc najbardziej popularnych. Wcześniej proponowano 50-proc. odliczenie i nie więcej niż 3 tys. zł, co było znacznie mniej mniej korzystnym rozwiązaniem. W dodatku w ustawie zapisano, że VAT z góry należy płacić tylko w leasingu finansowym, którym objęte jest 5 proc. umów. A przecież istniało zagrożenie, że przepis ten będzie również obowiązywał leasing operacyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / / Spółki czekają kłopoty