Spółki high-tech przeceniają wartość giełdowych indeksów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-12-2000, 00:00

Spółki high-tech przeceniają wartość giełdowych indeksów

Gwałtowne, a co najgorsze, relatywnie silne spadki na amerykańskich giełdach, które miały miejsce we wtorek, nie pozostawiały złudzeń co do kierunku, w jakim podążały będą w środę pozostałe giełdy akcji. To zdecydowanie negatywne nastawienie inwestorów spowodowane zostało nie tylko brakiem spodziewanej decyzji w sprawie obniżenia stóp procentowych w USA, ale także ostrymi komentarzami Fed w kwestii zbyt silnego, jego zdaniem, wyhamowania koniunktury gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Efektem rozczarowania rynku był aż 4,3-proc. spadek na Nasdaq i blisko 0,6-proc. przecena indeksu Dow Jones.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Pierwsza zmianę klimatu inwestycyjnego odczuła giełda w Tokio, gdzie indeks Nikkei spadł poniżej poziomu 14 tys. pkt, na którym utrzymywał się przez blisko 2 lata. Największym przegranym okazał się koncern telekomunikacyjny NTT DoCoMo, którego papiery przeceniono o ponad 10 proc.

W Europie nie było niestety lepiej. Już przed otwarciem wczorajszej sesji analitycy straszyli głęboką korektą, na co zresztą wskazywały poziomy cen, po jakich zawierano pierwsze transakcje. Indeks europejskich spółek technologicznych stracił rano 4,07 proc., w czym największy udział miała przecena akcji Nokii, Philipsa czy Marconiego. We wczesnych godzinach popołudniowych spadkowy trend został pogłębiony, co doprowadziło do osiągnięcia przez indeks spółek technologicznych rocznego minimum. Przy tak negatywnych sygnałach trudno było oczekiwać, by sesja za oceanem przyniosła istotne zmiany. Analitycy byli w tej kwestii niemal jednomyślni.

Czarne prognozy szybko znalazły potwierdzenie i początek notowań w USA przyniósł kolejną falę silnych spadków. Na najbardziej prestiżowej giełdzie, nowojorskiej Wall Street, handel rozpoczął się od 0,92-proc. przeceny, z kolei na Nasdaq doszło do prawdziwego pogromu. Indeks tej giełdy z miejsca spadł o 4,4 proc. Winić za to można zapewne obniżenie przez Merrill Lynch rekomendacji dla takich potentatów rynku jak IBM czy Cisco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki high-tech przeceniają wartość giełdowych indeksów