Spółki high-tech znów zaczęły powoli rosnąć

Michał Śliwiński
opublikowano: 23-06-2000, 00:00

Spółki high-tech znów zaczęły powoli rosnąć

We wtorek indeks spółek zaawansowanych technologii w USA przekroczył ważną barierę, jaką był poziom 4 tys. punktów. Wynik ten w odniesieniu do poziomu zamknięcia indeksu Dow Jones, który spadł o 1,16 proc., pokazuje, że inwestorzy znowu przekonują się do spółek nowej ekonomii.

UCZESTNIKÓW rynku zaniepokoiło podanie wiadomości o wzroscie popytu konsumpcyjnego, co jako czynnik proinflacyjny może skłonić zarząd rezerwy federalnej do podniesienia stóp procentowych. Japoński indeks Nikkei zwyżkował o 1,79 proc. czego zasługą były, podobnie jak na Nasdaq, wzrosty spółek najnowszych technologii. Giełdowy indeks Hang-Seng wzrósł o 0,94, do poziomu 16,238, ale zdaniem analityków ciągle znajduje się w trendzie spadkowym.

NADZIEJE na wzrost specjaliści upatrują w pozostawieniu przez FED stóp procentowych w USA na obecnym poziomie. Przy takiej sytuacji analitycy prognozują, że indeks Hang-Seng ma szansę dotrzeć do 18 tys. punktów. Podobne procentowo spadki rozpoczęły notowania w Londynie i Frankfurcie. FTSE spadł o 1,4 proc. natomiast DAX otworzył się na poziomie 1,7 proc niższym od zamknięcia poprzedniego dnia.

OBA SPADKI były spowodowane zniżkami kursów największych spółek jak British Telecom czy firma farmaceutyczna Schering. Spadek brytyjskiego giganta telekomunikacyjnego jest przykładem ogólnoeuropejskiego trendu wyprzedaży akcji spó- łek z tej branży.

PODCZAS gdy indeksy giełd niemieckiej i angielskiej traciły i wydawały się skorelowane z wynikami reprezentacji tych państw na piłkarskich mistrzostwach Europy, indeks giełdy francuskiej, zwyżkował na otwarciu o 0,76, co przy tej interpretacji jest logiczne gdyż Francuzi to już pewni ćwierćfinaliści tych zawodów. W trakcie trwania sesji trend spadkowy zagościł i na parkiecie paryskim i po południu CAC 40 stracił 0,8 proc.

PRZED ŚRODOWYM otwarciem inwestorzy amerykańscy mieli mieszane uczucia. Z jednej strony dotarły do nich negatywne wyniki firmy Oracle, a z drugiej pozytywne wieści z Intela. Po godzinie trwania sesji indeksy Nasdaq i Dow Jones wzrosły identycznie o 0,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Polecane