Spółki high tech znowu zaczęły przeceniać giełdowe indeksy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-04-2001, 00:00

Spółki high tech znowu zaczęły przeceniać giełdowe indeksy

Przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji na europejskich parkietach wśród inwestorów panowały nie najlepsze nastroje. Wiązało się to z obawami o nową korektę wywołaną kolejnymi publikacjami raportów finansowych spółek za pierwszy kwartał. Euforia po zaskakującej decyzji Fed nieco już przycichła, przez co inwestorzy zaczęli ponownie zwracać uwagę na fundamenty spółek.

Obawy części uczestników rynku okazały się uzasadanione i zgodnie z prognozami analityków, otwarcie poniedziałkowych notowań na giełdach Starego Kontynentu stało pod znakiem przeceny. Taniały przede wszystkim walory firm zajmujących się produkcją sprzętu telekomunikacyjnego, w tym takich liderów branży jak Nokia (-3 proc.) czy Alcatela (-1 proc.). Podczas otwarcia sesji indeks FTSE Eurotop 300 spadł o 0,75 proc., z kolei wskaźnik DJ Euro Stoxx 50 stracił 1,05 proc.

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się wczoraj walory holenderskiej spółki KPNQuest, zajmującej się transmisja danych, która opublikowała zgodne z prognozami wyniki finansowe. Dzięki tym pozytywnym doniesieniom papiery tego reprezentanta sektora zaawansowanych technologii, wbrew tendencji rynkowej, wzrosły o blisko 16 proc. Z przebiegu sesji można było wyciągnąć wniosek, że spora cześć graczy pozostawała w cieniu, obawiając się podejmowania bardziej zdecydowanych ruchów przed czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego w sprawie ewentualnej obniżki stóp procentowych. zdaniem analityków, jeśli nawet do niej faktycznie dojdzie, wpływ tej decyzji na giełdy akcji będzie jednak ograniczony i krótkotrwały.

Spadek wartości czerwcowych kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd sugerował równie nieudane rozpoczęcie sesji w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem specjalistów, inwestorzy po udanym zeszłym tygodniu mieli zacząć realizować zyski. I tak się faktycznie stało. Indeks spółek z sektora high tech Nasdaq Composite stracił na otwarciu aż 2,08 proc. Nieco spokojniej było na nowojorskiej Wall Street, gdzie indeks amerykańskich blue chipów, Dow Jones przeceniony został zaledwie o 0,18 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki high tech znowu zaczęły przeceniać giełdowe indeksy