Spółki IGroup na szybką sprzedaż

Katarzyna Latek
opublikowano: 11-08-2010, 00:00

Kilka spółek zależnych Internet Group trafiło w ręce BRE Banku. Ten wkrótce poszuka im inwestorów.

BRE Bank: nasz cel to odzyskanie pieniędzy

Kilka spółek zależnych Internet Group trafiło w ręce BRE Banku. Ten wkrótce poszuka im inwestorów.

BRE Bank, któremu giełdowa spółka jest winna około 100 mln zł, nie zgodził się na jej restrukturyzację. A przynajmniej nie na warunkach zaproponowanych przez zarząd Internet Group (IG). Zażądał natychmiastowego zwrotu 77 mln zł oraz wykupu obligacji za ponad 20 mln zł. Ponieważ firmy na to nie stać, bank przejmie spółki zależne. Stanowiły one zabezpieczenie udzielonego firmie finansowania.

Największym z tych aktywów jest Call Center Poland, spółka przejęta kilka lat temu przez Internet Group, dla której ta akwizycja stała się pośrednio jedną z przyczyn kłopotów. To na jej zakup zaciągnięto bowiem duży kredyt (120 mln zł), którego koszty mocno obciążały potem wyniki spółki.

Inne spółki, na których BRE Bank ma zastawy, to ContactPoint, PRV (dziś Grupa Pino), Webtel i Ad.Net. Zarządza nimi już nowy prezes — Cezary Hermanowski (poza Ad.Netem).

BRE Bank nie zamierza długo pozostawać właścicielem tych firm, bo zależy mu na gotówce.

— Głównym celem BRE Banku jest znalezienie nabywców na przejmowane aktywa IGroup tak, aby w jak największym stopniu zapewnić odzyskanie kwot pożyczonych spółce. BRE Bank nie prowadzi działalności operacyjnej w żadnym z obszarów, w którym działa IG, więc nie zamierza utrzymywać tych aktywów w bilansie dłużej niż jest to niezbędne do zapewnienia ciągłości działalności operacyjnej oraz przygotowania do sprzedaży — wyjaśnia Roman Jamiołkowski, rzecznik BRE Banku.

Inwestor chętny przejąć spółki już był. Internet Group informował, że podpisał umowę z MCI Management. Przewidywała ona, że fundusz i IGroup powołają spółkę celową. Miała ona przejąć 100 proc. udziałów w pięciu spółkach zależnych oraz istotną część zobowiązań Internet Group wobec BRE Banku. Jednak warunkiem dojścia umowy do skutku była zgoda BRE na plan restrukturyzacji. Do tego nie doszło. Czy możliwy jest scenariusz, w którym MCI odkupi jednak spółki od banku —tym razem za gotówkę? Zainteresowani wypowiadają się na ten temat bardzo ostrożnie.

— BRE Bank nie wyklucza rozmów z każdym potencjalnym inwestorem zainteresowanym aktywami IG — mówi Roman Jamiołkowski.

— Deal is not done until it is done — skomentował wiceprezes MCI Konrad Sitnik. Dodał jednak, że sektor szeroko pojętych usług outsourcingowych jest dla MCI obszarem szczególnych zainteresowań.

— Dalej będziemy poszukiwać w tej branży atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych — mówi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki IGroup na szybką sprzedaż