Spółki Karkosika w odwrocie

  • Michał Błasiński
opublikowano: 26-11-2012, 00:00

Na poprawę rezultatów i notowań Alchemii, Boryszewa i Impexmetalu trzeba cierpliwie poczekać.

Akcje Boryszewa są o 17 proc. tańsze niż na początku roku, o 10 proc. w dół poszły w tym czasie notowania Impexmetalu, a tylko stopa zwrotu z inwestycji w Alchemię wciąż jest dodatnia (3 proc.). To wyniki zdecydowanie gorsze od zmian indeksów — WIG urósł od stycznia o ponad 15 proc. Na odrodzenie na razie się nie zapowiada, bo rezultaty firm za trzeci kwartał każą raczej weryfikować w dół oczekiwania na kolejne miesiące. Najsłabiej radzi sobie Boryszew. W III kwartale zysk netto firmy stopniał prawie o 80 proc., do 8,1 mln zł. Zawód sprawił przede wszystkim segment motoryzacyjny, który miał być koniem pociągowym grupy.

— Rezultaty są słabe, a w segmencie automotive znacząco niższe od naszych oczekiwań i, jak się wydaje, również oczekiwań zarządu. Coraz bardziej jasne staje się, że restrukturyzacja tej dywizji potrwa dłużej, niż zakładano. Po tych wynikach podtrzymujemy negatywne podejście do akcji spółki — mówi Zbigniew Porczyk z DM BZ WBK.

Narastająco po dziewięciu miesiącach blue chip wypracował 101 mln zł zysku, czyli o 29 proc. mniej niż przed rokiem. Sporym rozczarowaniem był także raport Impexmetalu (Boryszew jest większościowym akcjonariuszem, posiada 51 proc. akcji).

Zysk netto grupy spadł w III kwartale 2012 r. do 13,4 mln zł z 21,4 mln zł rok wcześniej. Jakub Szkopek z DI BRE Banku prognozował, że zysku będzie o połowę więcej. Wszystko przez niespodziewaną stratę operacyjną zależnego Baterpolu. Są jednak i pozytywy — największy z nich to ponad 59 mln zł dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, o jedną czwartą więcej niż przed rokiem.

O ponad jedną trzecią zmniejszyły się natomiast przepływy operacyjne Alchemii, a zysk netto w III kwartale wyniósł ledwie 1,1 mln zł. Spółce doskwiera słaba koniunktura na europejskich rynkach, co zdaniem Jakuba Szkopka, przełoży się na spadek wykorzystania mocy produkcyjnych walcowni rur do poniżej 80 proc. w drugim półroczu.

Poprawa nie nadejdzie szybko — zdaniem analityka DI BRE Banku stanie się to najwcześniej pod koniec I półrocza 2013 r. Jakub Szkopek ściął właśnie wycenę akcji spółki o 21 proc. do 4,90 zł, i obniżył rekomendację z „kupuj” do „trzymaj”. Do krótkoterminowego zakupu akcji omawianego trio nie zachęca polityka dywidendowa.

Jakub Szkopek uważa, że w przyszłym roku nie ma szans na premię z Alchemii. Podobny wniosek płynie z wypowiedzi Piotra Szaligi, prezesa Boryszewa, który powiedział, że nie sądzi, żeby kierowana przez niego spółka oraz zależny Impexmetal zdecydowały się na podział zysku za 2012 r.

Prezes podkreśla, że decyzja o ewentualnej dywidendziezapadnie dopiero w połowie 2013 r. Co dalej z kursami Alchemii, Impexmetalu i Boryszewa? Wszystko będzie zależało od otoczenia makro — rok 2012 jest trudny dla całego przemysłu i na razie nie zapowiada się na odbicie. Jeśli jednak trzymać się giełdowej zasady kupowania w dołkach, to być może właśnie jest ku temu dobra okazja.

— W perspektywie 1,5-2 lat powinno być dużo lepiej, bo cała trójka będzie beneficjentem poprawy sytuacji gospodarczej — uważa Jakub Szkopek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy