Spółki paliwowe rosną na przekór analitykom

  • Michał Błasiński
opublikowano: 19-02-2013, 00:00

Orlen, Lotos oraz PGNiG kolekcjonują negatywne rekomendacje… tymczasem inwestorzy pozostają niewzruszeni.

W ubiegłym tygodniu WIG20 stracił ponad 1 proc. Na tle słabego indeksu bardzo dobrze zaprezentowały się trzy spółki z branży paliwowej: notowania Orlenu, Lotosu oraz PGNiG zgodnie dały zarobić swoim akcjonariuszom. To zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że wspomniane trio jest coraz gorzej postrzegane przez analityków. Od początku roku pojawiły się łącznie 32 raporty, z tego 19 sugeruje sprzedaż akcji.

Zmiany na lepsze

W ubiegłym tygodniu szczególnie imponował PGNiG, którego walory zdrożały prawie o 6 proc. i zbliżyły się do historycznego maksimum ze stycznia. Jednak zdaniem analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg, jest to najbardziej przewartościowana z omawianych spółek. Tegoroczna, uśredniona wycena to 4,5 zł (czyli o 23 proc. poniżej kursu) przy widełkach 4,25-6,9 zł.

Tylko jeden analityk — Thomas Pletscher z Erste Banku — zaleca kupno akcji i wycenia je w górnej granicy. Specjalista argumentuje, że konsumpcja gazu w Polsce wzrośnie, a PGNiG ma największą szansę,

by z tego skorzystać. Thomas Pletscher zwraca też uwagę na wynegocjowane niższe ceny gazu od Gazpromu oraz wzrost produkcji. Szans do zarobku na papierach spółki upatruje także Tomasz Kasowicz z DM BZ WBK.

— Sukcesem zakończyły się rozwój segmentu wydobywczego w Norwegii (projekt Skarv) oraz kopalni Lubiatów- Międzychód-Grotów, które pozwoli dwukrotnie zwiększyć wydobycie ropy naftowej w Polsce — komentuje Tomasz Kasowicz.

Sceptykiem pozostaje natomiast Kamil Kliszcz z DI BRE. Według niego inwestorzy już zdyskontowali większość pozytywnych czynników i na razie na horyzoncie nie widać kolejnych. Kamil Kliszcz zwraca także uwagę, że PGNiG jest, jak na spółkę wydobywczą, drogo wyceniane przez rynek.

Co z marżami?

W ubiegłym tygodniu intensywnie rosły także akcje Orlenu, które zdrożały o 5 proc. Według konsensu z tegorocznych wycen analityków papiery powinny kosztować 44 zł (czyli o 14 proc. poniżej kursu). Widełki zawierają się w przedziale 39,14-50 zł. Autorem najniższej rekomendacji jest Monika Kalwasińska („sprzedaj” 39,14 zł) z DM PKO BP. Ekspert podkreśla, że atrakcyjność papierów zmalała

Zdaniem analityków, spółki z branży paliwowej są przewartościowane wraz ze spadkiem marż rafineryjnych.

— Istotne spadki marż na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy to rezultat słabego popytu na paliwa w Europie oraz zwiększenia poziomu wykorzystania mocy rafineryjnych po okresie standardowych przestojów remontowych, co powoduje wzrost podaży paliw. Dopóki nie nastąpi wzrost konsumpcji paliw bądź znaczące spadki cen ropy naftowej, nie należy się spodziewać powrotu marż do satysfakcjonujących poziomów — argumentuje Monika Kalwasińska. Pupilkiem analityków nie jest także rafineria z Gdańska. Uśredniona wycena Lotosu to 34 zł (czyli o 13 proc. poniżej kursu) przy widełkach 31-38,4 zł.

Warto podkreślić , że od początku stycznia pojawiło się z rzędu siedem rekomendacji „sprzedaj”. Pierwszy analityk, który wyszedł przed szereg, to Kamil Kliszcz z DI BRE, który jako jedyny w tym roku podniósł zalecenie do „trzymaj”. Specjalista liczy, że w nadchodzących miesiącach czeka nas stopniowe odbudowywanie marż rafineryjnych. Kamil Kliszcz oraz Tomasz Kasowicz zgodnie uważają, że w pojedynku Orlen vs Lotos lepiej prezentuje się pierwsza z nich.

— Uważam, że obecna wysoka wycena Orlenu i Lotosu nie daje szans na kontynuację zwyżek. Jednak moim zdaniem lepiej prezentuje się Orlen, który jest relatywnie mniej zadłużony i posiada bardziej zdywersyfikowaną produkcję. Inwestorów kusi także perspektywa potencjalnej dywidendy — wylicza Tomasz Kasowicz. Kamil Kliszcz dodaje, że Orlen jest wyceniany z około 20-procentowym dyskontem na wskaźniku EV-EBITDA Lifo w relacji do koncernu z Gdańska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu