Spółki paliwowe, surowcowe i technologiczne przeceniają indeksy w Europie

(Tadeusz Stasiuk)
03-10-2006, 14:49

Spadek cen ropy i miedzi uderzył w sektor wydobywczy. Niższe rokomendacje zaszkodziły firmom high tech.

Po poniedziałkowych spadkach w USA, we wtorek przecenie poddały się również największe zachodnioeuropejskie giełdy. W dużej mierze za korektą stoją spółki technologiczne, które przestały cieszyć się estymą inwestorów. Odwrót od tego sektora gospodarki wymusili niejako analitycy obniżając swoje oceny inwestycyjne kilku czołowym amerykańskim przedstawicielom branży high tech.

Rykoszetem dostało się europejskim tuzom. Słaby dzień odnotowuje niemiecki Infineon, największy na Starym Kontynencie producent pamięci komputerowych. Równie złe humory mają posiadacze papierów STMicroelectronics lidera w produkcji mikroprocesorów.

Spadek cen ropy doprowadził do obniżenia wyceny walorów koncernów paliwowych. Po około 1 proc. tracą papiery brytyjskiego BP i francuskiego Totala. Jeszcze mocniej chudną portfele udziałowców spółek wydobywczych. Prognoza spadku popytu na miedź w Stanach Zjednoczonych wymusiła korektę notowań BHP Billiton i Rio Tinto.

Po obniżeniu rekomendacji dla Renault przez specjalistów z Credit Suisse i dla Peugeota przez UBS gracze pozbywają się akcji producentów samochodów. Pod kreską toczy się między innymi handel papierami DaimlerChryslera.

Pozytywnie zaskoczył za to największy brytyjski detalista spożywczy Tesco. Pesymistyczne prognozy analityków odnośnie jego wyników nie potwierdziły się. Zaowocowało to wzrostem notowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spółki paliwowe, surowcowe i technologiczne przeceniają indeksy w Europie