Spółki paliwowe tonowały spadki na europejskich parkietach

17-06-2004, 18:41

Czwartek na europejskich giełdach należał do spółek paliwowych. Rosnąca ponownie cena ropy naftowej to wyższe zyski koncernów i, jak sugeruje zachowanie inwestorów, pretekst do podbijania wyceny branżowych gigantów.

Rosły więc zgodnie notowania niemal wszystkich przedstawicieli sektora, chociaż z każdą upływającą godziną malała skala aprecjacji. Największy zysk na koniec czwartkowej sesji zanotowali akcjonariusze notowanej w Szkokholmie spółki Vostok Nafta, który wyniósł 6,18 proc.

Po udanym początku, końcówka sesji przyniosła korektę wyceny papierów Royal Dutch, co w efekcie zaowocowało jedynie 0,9-proc. wzrostem kursu na zakończeniu. Nie zmieniła się przy tym cena akcji Shella. To o tyle dziwne, że drugi w Europie koncern naftowy może otrzymać ‘własną’ radę nadzorczą powołaną przez jego udziałowców, holenderski Royal Dutch i brytyjski Shell Transport & Trading.

Powołanie jednej rady nadzorczej ma być wyjściem naprzeciw postulatom akcjonariuszy obu spółek, powinno więc dojść do większego wzrostu wyceny.

O ponad 1,8 proc. odchudziły się portfele posiadaczy akcji brytyjskiej sieci handlowej Marks&Spencer. W ten sposób rynek zareagował na odrzucenie przez spółkę oferty przejęcia jaką złożył jej miliarder Philip Green. Zaoferował on za kontrolny pakiet 8,4 mld funtów.

Głęboką, sięgającą blisko 3 proc. przeceną zakończyły się notowania największej fińskiej grupy finansowej – Sampo. Korekta niemal miesięcznego wzrostu wyceny wywołana została zapowiedziom sprzedaży 60 mln akcji spółki przez rząd w Helsinkach.

Indeksy w Paryżu i Londynie zakończyły sesję kosmetycznym wzrostem odpowiednio o 0,09 i 0,04 proc. Słabo za to wypadł frankfurcki Dax, który stracił 0,44 proc.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spółki paliwowe tonowały spadki na europejskich parkietach