Spółki przemysłowe potwierdzają formę

Macoej Zbiejcik
opublikowano: 07-02-2011, 00:00

W tym roku akcje firm produkcyjnych zachowują się dużo lepiej niż rynek

Niespełna dwa tygodnie temu pisaliśmy, że wraca moda na spółki przemysłowe. W artykule "Spółki produkcyjne powracają do łask" opisaliśmy firmy, którymi warto się zainteresować. Typowali je analitycy.

Analitycy wymienili Apator, Bumech, Groclin, Impexmetal, Kopex oraz Stalprofil. Część z tych spółek już została zauważona przez inwestorów, o czym świadczy wyraźny wzrost kursu. Średnia stopa zwrotu z ostatnich dwóch tygodni dla wymienionych spółek to ponad 8 proc. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG zyskał nieco ponad 1 proc. Sprawdzają się więc sugestie naszych ekspertów, że mimo wysokich wycen wielu giełdowych spółek, można znaleźć dużo okazyjnie wycenianych, wśród których są małe i średnie firmy przemysłowe.

Fakty potwierdzają nasze prognozy, że Groclin odżywa. Kilka dni temu wielkopolska spółka, kontrolowana przez Zbigniewa Drzymałę, pochwaliła się umową z General Motors Manufacturing. Nowy kontrakt eksportowy stanowi istotny przełom w relacjach kooperacyjnych firmy w branży motoryzacyjnej, stawiając Groclin na pozycji bezpośredniego dostawcy (tzw. poziom Tier One) dla koncernu GM. Ważne jest również, że zarząd nadal prowadzi negocjacje z klientami, które mogą znacznie zwiększyć portfel zamówień. Spółka podała także prognozę wyników na IV kwartał, w której zakłada 11-procentowy wzrost przychodów (raport nie został jeszcze opublikowany). Inwestorzy bardzo dobrze przyjęli informacje ze spółki. Akcje Groclinu na ostatnich pięciu sesjach zdrożały o 15 proc.

Spory ruch był ostatnio także na kursie Kopeksu. Spółka zdrożała na ostatnich 10 sesjach o ponad 12 proc. Kopeksowi pomaga coraz lepsza koniunktura w sektorze wydobywczym, która powinna przełożyć się na poprawę wyników spółki. Potwierdzeniem tego mogą być nowe kontrakty, które ostatnio zdobyła grupa oferująca kompleksowe rozwiązania dla górnictwa. Wyraźnie ożywił się także handel akcjami Bumechu, innej spółki kooperującej w branży górniczej. Jej akcje wyraźnie rosną od początku roku. W tym czasie zdążyły podrożeć o 18 proc.

Ostatnie dni przyniosły także mocne wybicie Impexmetalu. Spółka tylko na piątkowej sesji zyskiwała nawet ponad 9 proc. Zainteresowanie Impexmetalem to efekt kilku czynników: silnego i stabilnego popytu w segmencie aluminium, planowanych przejęć lub dużych inwestycji w rozwój organiczny. Inwestorzy liczą też na wpływy z nieruchomości (siedziba Impexmetalu w centrum Warszawy i majątek Hutmenu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Macoej Zbiejcik

Polecane