Spółki surowcowe dyktowały warunki na azjatyckich giełdach

24-08-2004, 08:31

Podczas wtorkowej sesji na giełdach Dalekiego Wschodu brakowało dominującego trendu. Choć notowania na większości parkietów rozpoczęły się od zdecydowanych wzrostów, po doniesieniach z rynku surowcowego doszło do lekkiej korekty w wyniku czego, już do końca trwała przepychanka między niedźwiedziami i bykami. Na szczęście, te ostatnie wyszły zwycięsko z tej konfrontacji.

Humory inwestorom zepsuł raport Aluminium Corp. Of China, w którym podano, że zysk za pierwsze półrocze był niższy od szacunków analityków. Drugi na świecie producent aluminium – znany pod nazwą Chalco – odnotował wynik netto na poziomie 3,4 mld juanów (411 mln USD) o 100 mln juanów mniej od wcześniejszych projekcji.

Spadkowa tendencja stała się też udziałem innych firm wydobywczych napędzana przeceną takich gigantów tego sektora jak BHP Billiton czy Sumitomo Metal Miting. W przypadku pierwszej spółki, doszło wreszcie do realizacji zysków po osiągnięciu przez kurs rekordowych poziomów wyceny.

Po doniesieniach z Iraku, chudły portfele posiadaczy walorów spółek paliwowych. O ponad 2,3 proc. zniżkował kurs papierów Japan Petroleum, największego producenta paliw w ujęciu wartościowym w kraju Kwitnącej Wiśni. Aż o 3,1 proc. spadła wycena akcji AOC, rafinerii utworzonej w wyniku fuzji Arabia Oil i Fuji Oil.

Przecena nie ominęła też CNOOC, chiński numer „3” na rynku petrochemicznym. Dostało się też wiceliderowi australijskiego rynku – spółce Woodside Petroleum.

W efekcie zamieszania na rynku surowcowym indeks tokijskiej giełdy – Nikkei zyskał „jedynie” 0,2 proc. Z kolei seulski Kospi wzrósł o 0,6 proc., zaś Hang Seng o 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Spółki surowcowe dyktowały warunki na azjatyckich giełdach