Spółki surowcowe przeceniają indeksy europejskich giełd

opublikowano: 03-01-2007, 12:41

Po optymizmie z pierwszej tegorocznej sesji pozostało praktycznie wspomnienie. W środę handel na największych zachodnioeuropejskich giełdach zdominowała strona podażowa, choć jej potencjał nie jest zbyt znaczący.

Po optymizmie z pierwszej tegorocznej sesji pozostało praktycznie wspomnienie. W środę handel na największych zachodnioeuropejskich giełdach zdominowała strona podażowa, choć jej potencjał nie jest zbyt znaczący.

Pogorszenie nastrojów wywołała przecena surowców i obniżenie rekomendacji dla przemysłu stalowego przez analityków Credit Suisse. Specjaliści uważają, że po ubiegłorocznym szaleństwie w tym sektorze, „wszystko” jest już zdyskontowane w cenach akcji czołowych przedstawicieli branży.

Sporo ponad 1 proc. spada kurs akcji BHP Billitona, największej spółki górniczej na świecie. Pod kreską znalazły się również papiery wicelidera sektorowego, Rio Tinto. Spółki wydobywcze są w środę najsłabszym ogniwem spośród 18 branż wchodzących w skład indeksu Stoxx 600. To zasługa najmocniejszego od siedmiu tygodniu spadku cen miedzi na giełdzie towarowej w Londynie. Spekuluje się, że w tym roku może powstać na rynku nadwyżka tego surowca.

Przecenie poddały się również akcje największych na Starym Kontynencie producentów stali z Arcelor i ThyssenKrupp na czele. CS rekomenduje obecnie by „niedoważać” te papiery.

Zadowoleni za to mogą być posiadacze akcji instytucji finansowych. W górę idzie kurs akcji między innymi szwajcarskich banków. Stawce przewodzą walory UBS i Credit Suisse. Sektor odnotowuje najwyższy dzienny wzrost od ponad pięciu miesięcy.

Silnym wzrostem mogą pochwalić się papiery Schindler Holdings, drugiego co do wielkości producenta wind na świecie. Firma zakończyła program skupu akcji, ale zapowiedziała już nowy, obejmujący do 10 proc. kapitału.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Spółki surowcowe przeceniają indeksy europejskich giełd