Spółki technologiczne na razie opierają się przecenie w USA

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 23-03-2005, 16:30

Po wtorkowym „pogromie” będącym następstwem komentarza Fed do podjętej decyzji o siódmym już z rzędu zaostrzeniu polityki monetarnej, inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach liczyli na stabilizację a, być może, i lekkie odbicie. Początek sesji na sugerował właśnie taki scenariusz. Szybko do głosu doszli jednak sprzedający, a indeks Dow Jones zaczął się osuwać.

Po wtorkowym „pogromie” będącym następstwem komentarza Fed do podjętej decyzji o siódmym już z rzędu zaostrzeniu polityki monetarnej, inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach liczyli na stabilizację a, być może, i lekkie odbicie. Początek sesji na sugerował właśnie taki scenariusz. Szybko do głosu doszli jednak sprzedający, a indeks Dow Jones zaczął się osuwać. Zrobiło się nerwowo, ale podejmowane są próby powrotu indeksów ponad kreskę.

Po dosyć ostrym komunikacie Fed dodatkowym impulsem prospadkowym stał się odczyt cen konsumpcyjnych. W lutym wzrosły one o 0,4 proc. i był to największy wzrost od 4 miesięcy. Analitycy oczekiwali wzrostu wskaźnika CPI o 0,3 proc. Wyższy od zakładanego okazał się też wzrost inflacji bazowej (+0,3 proc.)

Bardziej przejęli się tym posiadacze akcji blue chipów na co wskazywała korekta w prestiżowej średniej Dow Jones. Szczególnie słabo prezentują się papiery króla aluminium, koncernu Alcoa. Odrabia za to straty gigant ubezpieczeniowy, AIG.

Zdecydowanie lepiej spisują się spółki technologiczne. Indeks Nasdaq Composite lekko rośnie, ale jego potencjał powoli zdaje się słabnąć.

W aprecjacji nie przeszkadza spadająca o blisko 2 proc. wycena papierów jednej z największych firm softwarowych na świecie, Oracle. Po wtorkowej sesji, która również była nieudana dla akcji spółki, podała ona, że jej zysk kwartalny spadł aż o 15 proc.

W górę idą za to notowania Microsoftu. Jest to o tyle zastanawiające, iż Komisja Europejska odrzuciła w propozycję spółki, aby UE ograniczyła władzę unijnego kuratora nadzorującego przestrzeganie przez Microsoft przepisów o konkurencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane