Spółki technologiczne poprawiły nastroje europejskim graczom

13-10-2004, 13:22

Lekkie uspokojenie sytuacji na rynku ropy zachęciło europejskich inwestorów do zakupu przecenionych akcji. Szczególnym wzięciem cieszą się papiery spółek technologicznych. Skala wzrostu nie jest co prawda imponująca, waha się pomiędzy 0,5 a 1 proc., ale dosyć duży jest wolumen wymiany.

Dobrze prezentuje się sektor producentów półprzewodników. To efekt zadowalających raportów kwartalnych opublikowanych przez czołowe spółki z branży. We wtorek po sesji dane opublikował lider – Intel. Chociaż tempo wzrostu zysku spadło, zarówno dokonania III kwartału, jak i prognoza na bieżący są zgodne z oczekiwaniami rynku. Śladem amerykańskiego giganta podążył holenderski ASML, który poinformował o wzroście zamówień. Kurs akcji amsterdamskiej spółki rośnie o blisko 3 proc.

W górę idzie też wycena walorów konkurentów – Infineona i STMicroelectronics. Wtorkową przecenę odreagowują też papiery Philipsa.

Na cenzurowanym znalazły się za to akcje sieci handlowych. Winę za to ponosi francuski Carrefour. Wicelider światowego rynku odnotował w III kwartale sprzedaż poniżej prognoz analityków. Kurs w Paryżu pikuje o3,8 proc. Atmosferę w branży popsuł też raport Goldman Sachs, w którym obniżona została rekomendacja dla papierów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spółki technologiczne poprawiły nastroje europejskim graczom