Spółki technologiczne znowu przeceniły azjatyckie indeksy

29-07-2004, 08:22

Niedługo trwała radość na azjatyckich parkietach. Czwartek przyniósł kolejną falę spadków w regionie Dalekiego Wschodu. Motorem ponownej przeceny były spółki związane z branżą komputerową.

Najsilniejsza korekta dotknęła giełdę w Seulu, gdzie indeks Kospi stracił ponad 1,9 proc. Niewiele lepiej było w Tokio i Hongkongu.

Rynek Kraju Kwitnącej Wiśni musiał przełknąć gorzką pigułkę w postaci raportu kwartalnego koncernu Sony. Drugi na świecie producent elektroniki użytkowej stracił ponad 2,3 proc. po tym jak ogłosił że jego dział komputerowy uzyskał o połowę niższe zyski niż rok wcześniej. Podaż walorów spółki dodatkowo nakręcały obawy o realizację całorocznej prognozy.

Dotkliwą porażką zakończyły się też dzisiejsze kwotowania papierów Pioneer’a. Największy japoński wytwórca samochodowych systemów nawigacyjnych stracił 10 proc. notując najdotkliwszą przecenę od lutego 2002 r. To m.in. efekt informacji o spadku zamówień na napędy do nagrywarek DVD i niższe kontrakty z core biznesu, co zaowocowało niemal 50-proc. spadkiem zysków w pierwszym kwartale roku obrotowego.

Przecenie poddały się w Tokio również papiery TDK, największego lokalnego producenta magnetycznych dysków wykorzystywanych do produkcji „twardzieli”. Cena akcji zniżkowała o 2,7 proc.

Niemal identyczną korektą mógł „pochwalić się” koreański Samsung Electronics, lider rynku producentów chipów dla pamięci komputerowych. Na tym samym rynku mocno zniżkowała wycena Hynix, drugiego na świecie producenta pamięci. Tym razem spółka straciła blisko 5 proc. co w skali tego tygodnia daje ponad 11-proc. korektę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki technologiczne znowu przeceniły azjatyckie indeksy