Spółki TMT były dzisiejszymi liderami wzrostu na GPW

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 18-04-2001, 16:42

Rynek giełdowy w Warszawie tradycyjnie naśladował zachowanie elektronicznego rynku Nasdaq. Za oceanem gracze skoncentrowali się na pozytywnych szacunkach wyników Intela oraz Texas Instruments. Korzystne wiadomości z Ameryki skłoniły graczy w Europie do kupna przede wszystkim walorów teleinformatycznych. Inwestorzy w kraju w dalszym ciągu nie angażują w akcje znacznych środków, jednak rynek wykazuje potencjał i chęci do wzrostu.

Mocne wzrosty na GPW dotyczyły przede wszystkim największych firm wchodzących w skład portfela WIG 20. Wśród spółek, które przewodziły wzrostom były walory Prokomu i Netii, które podczas sesji zwyżkowały nawet 8,5 proc. Bank Pekao umacniał swoją wartość do czego przyczyniła się pozytywna rekomendacja Societe Generale. Analitycy SG dobre oceny wystawili również PBK i WBK. Walory PKN Orlen zwyżkowały niemal 6 proc., co jest rzadkością dla tych tradycyjnie defensywnych papierów. Papiery te szykują się do przekroczenia bariery 20 zł. Rafineryjne akcje cieszyły się popytem ze względu na informacje, że austriacki OMV wyraża zainteresowanie zaangażowaniem w płocki koncern. Agora, która odstąpiła od wezwania na AMS zyskiwała w trakcie sesji nawet ponad 7 proc.

Pierwszy dzień notowane w systemie ciągłym były spółki, które wyraziły chęć przenosin z fixingu. Jednocześnie zlikwidowane zostały notowania jednolite z jednokrotnym ustalaniem kursu, a większość emitentów przeniosła się do podwójnego fixingu. Większość spółek zakwalifikowanych do systemu ciągłego rosły razem z rynkiem. Zdecydowanie wyróżniały się wśród debiutantów walory EBI, które zwyżkowały momentami ponad 11 proc. Rekordowo niski free-float i niejasna sytuacja spółki odstraszają od inwestycji w te papiery.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki TMT były dzisiejszymi liderami wzrostu na GPW