Spółki TMT pociągnęły giełdę w górę, nastroje dobre

STALEXPORT Spółka Akcyjna
opublikowano: 07-03-2002, 16:59

Olga Markiewicz

WARSZAWA (Reuters) - W czwartek indeksy warszawskiej giełdy zakończyły sesję na plusie za sprawą zwyżek na rynkach europejskich i zwiększającego się oczekiwania rynku, że OFE już niebawem otrzymają nową gotówkę. Liderami wzrostów były spółki sektora technologia-media-telekomunikacja (TMT).

Analitycy uważają, że dobre nastroje utrzymają się także w piątek.

"Końcówka dzisiejszej sesji była ciekawa. Do zakupów ruszyli zagraniczni inwestorzy, zachęceni poprawą nastrojów na ich rynkach macierzystych. Do gry włączył się także kraj" - powiedział jeden z warszawskich maklerów.

W czwartek indeks WIG20 wzrósł o 1,7 procent do 1.402,4 punktu, a TechWIG zyskał 2,9 procent i zamknął dzień na poziomie 659,2 punktu. Obroty w notowaniach ciągłych wyniosły 240 milionów złotych wobec 170 milionów w środę.

W czasie sesji rósł kurs akcji Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA), jednak skala obrotów nie wskazywała, by w zwyżce brali udział liczący się inwestorzy. Po koniec sesji do gry włączyło się więcej graczy.

"Około godziny 15.00 doszło do umówionych transakcji na TPSA, co spowodowało zwyżkę obrotów na całym rynku. Brało w tym udział jedno z zagranicznych biur maklerskich" - powiedział makler.

Akcje TPSA wyceniono na 15,45 złotego, czyli o 3,7 procent powyżej środowego zamknięcia.

"Ostatnio TPSA się zachowywała stosunkowo spokojnie w porównaniu do swoich regionalnych konkurentów. To mogło zachęcić część zagranicznych funduszy" - powiedział anonimowy analityk z warszawskiego domu maklerskiego.

Rosły także kursy innych znaczących firm wchodzących w skład TechWIG-u. Prokom skoczył o 3,5 procent do 148,5 złotego, a Elektrim o 6,1 procent do 8,75 złotego.

Analitycy uważają, że część inwestorów mogła zasugerować się wysoką wyceną aktywów Elektrimu wykonaną na potrzeby sądu, która mogła ich skłonić do kupowania akcji spółki.

W środę spółka podała, że biegły dokonał wyceny aktywów Elektrimu. Według biegłego przewyższa ona 2,55 raza zobowiązania spółki objęte postępowaniem układowym, czyli około 2,3 miliarda złotych. To zaś mogłoby oznaczać odsunięcie szans na bankructwo firmy.

KGHM TRACI WBREW RYNKOWI

Mimo sporego zaangażowania w branżę telekomunikacyjną, zwyżce oparł się kurs KGHM Polska Miedź. Spadł on o 3,1 procent do 13,9 złotego.

Audytor KGHM zasygnalizował, że koncern księguje papiery Telefonii Lokalnej, swej 100-procentowo zależnej spółki, po cenie nabycia, która jest znacznie wyższa niż większość wycen rynkowych. Mogło to być jednym z powodów zniżki.

"Rynek negatywnie reaguje na zastrzeżenia, jakie zgłosił audytor do raportu rocznego spółki. Inwestorzy obawiają się też utworzenia dodatkowych rezerw. Na to zaś nakłada się spadek cen miedzi na świecie" - powiedział Adam Atmański, analityk w ING Securities.

"Rynek niepokoi się też ze względu na spekulacje dotyczące utworzenia alternatywnej grupy telekomunikacyjnej z udziałem KGHM" - powiedział Michał Mierzwa, analityk z Erste Securities.

Według prasy, resort skarbu, który ma 44 procent kapitału spółki pracuje nad powołaniem nowej firmy skupiającej aktywa telekomunikacyjne między innymi KGHM, czyli Telefonii i 19,6-procentowego pakietu Polkomtela.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STALEXPORT Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki TMT pociągnęły giełdę w górę, nastroje dobre