„Spółki w ciemno” rosyjskiego biznesmena pozyskały 450 mln USD

opublikowano: 18-02-2021, 08:29

Iwan Tawrin, były szef rosyjskiego operatora komórkowego MegaFon, pozyskał 450 mln USD w USA na przejęcia europejskich spółek technologicznych.

Tawrin przeprowadził z sukcesem w USA pierwotną ofertę publiczną dwóch SPAC, czyli „spółek w ciemno”. Kismet Acquisition Two pozyskała 200 mln USD, a Kismet Acquisition Three zebrała 250 mln USD ze sprzedaży akcji. Obie „spółki w ciemno” zadebiutują na Nasdaq w czwartek.

- Strategią Kismet jest stanie się wiodąca marką SPAC w regionie EMEA dysponującą kapitałem, giełdowymi wehikułami i doświadczonym zespołem zdolnym do rozpoznania świetnych spółek prywatnych i wprowadzenia ich na rynek publiczny – powiedział Tawrin podkreślają, że jego firma jest jedynym lokalnym graczem w Europie, który ma trzy istniejące już „spółki w ciemno”.

„Spółki w ciemno” stały się popularne w USA w ubiegłym roku. Od początku 2020 roku zebrały w IPO już ok. 130 mld USD. Inwestorzy kupujący ich akcje nie znają zwykle celu przejęcia. Zachęta do inwestycji są zwykle znane osoby firmujące „spółkę w ciemno”.

Pierwsza „spółka w ciemno” Tawrina, Kismet Acquisition One, pozyskała 250 mln USD z IPO przeprowadzonego w sierpniu ubiegłego roku. W lutym poinformowała o fuzji z Nexters Global, deweloperem gier, twórcy m.in. “Hero Wars” oraz “Throne Rush”. Wyceniła go w transakcji na 1,9 mld USD, uwzględniając dług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane