„Spółki w ciemno” zebrały w USA już więcej pieniędzy niż w całym 2020 roku

opublikowano: 17-03-2021, 12:13

Po mniej niż trzech miesiącach tego roku „spółki w ciemno” pozyskały więcej kapitału wchodząc na giełdy w USA niż całym poprzednim roku, kiedy wybuchła ich popularność, donosi Reuters.

„Spółki w ciemno” wchodzą na giełdę w celu dokonania przejęć lub fuzji. Kupując ich akcje w pierwotnej ofercie publicznej (IPO) inwestorzy nie znają konkretnych celów takich transakcji, dlatego najważniejsza dla nich wiadomością jest zwykle kto firmuje „spółkę w ciemno”. “Standardowa” cena w IPO akcji „spółki w ciemno” to 10 USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

SPAC Research wyliczył, że łączna wartość pierwotnych ofert publicznych „spółek w ciemno” przeprowadzonych od początku 2021 roku przekroczyła w tym tygodniu 83,5 mld USD. To kwota IPO tego rodzaju spółek w całym 2020 roku.

- Gdybyście mi powiedzieli na początku roku, że przekroczymy wartość ofert z 2020 roku jeszcze przed końcem pierwszego kwartału, nie uwierzyłbym. To fenomenalne i nie widać oznak osłabienia tego w najbliższym czasie – powiedział Reutersowi Carlos Alvarez, szef rozwiązań kapitałowych w UBS Group.

Reuters zwraca uwagę, że wartość pierwotnych ofert publicznych akcji „normalnych” spółek, które prowadzą działalność, wyniosła w tym roku 29,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane