Spółki z S&P500 droższe o 2 bln USD od wyboru Trumpa

opublikowano: 13-09-2017, 06:45
aktualizacja: 13-09-2017, 06:47

Od 8 listopada, kiedy Amerykanie zdecydowali o wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA, łączna wartość spółek wchodzących w skład S&P500 wzrosła o 2,04 bln USD.

Wzrost cen akcji po wyborze Trumpa na prezydenta tłumaczono jego zapowiedziami przeprowadzenia radykalnej reformy podatkowej, przede wszystkim obniżenia podatku od dochodów firm, a także potężnych inwestycji infrastrukturalnych. Najmocniej od wyborów wzrósł sektor IT, aż o 30 proc., bo inwestorzy liczyli na zapowiadaną przez Trumpa repatriację zysków spółek jak Apple, czy Microsoft, trzymanych na zagranicznych kontach w celu uniknięcia podatku w kraju. Wartość spółek IT od wyboru Trumpa wzrosła o 1,02 bln USD.

Zobacz więcej

Donald Trump

REUTERS_Carlos Barria_Forum

Niektórzy analitycy uważają jednak, że wzrost S&P500 o 16 proc. od 8 listopada bardziej wiąże się z poprawą wyników spółek niż oczekiwaniem na realizację składanych przez Trumpa podczas kampanii obietnic wyborczych.

Mike Bailey, szef analizy w FBB Capital Partners jest przekonany, że wzrost rynku akcji ma uzasadnienie w fundamentach spółek i jest napędzanych przede wszystkim poprawą ich zysków. Podobnego zdania jest Nick Raich, szef  Earnings Scout, wskazujący iż wzrost zysków spółek był powyżej historycznego trendu w pierwszym połroczu tego roku. W pierwszym kwartale rosły one o 15 proc., a w drugim o ponad 11 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu