Spółki zaskakują, indeksy nie

Łukasz Bugaj, DM BOŚ
opublikowano: 17-11-2014, 19:58

Dzisiejsza sesja była sztandarowym przykładem zachowania rynku z ostatnich wielu miesięcy.

Główny indeks pozostawał bowiem względnie stabilny po piątkowym wyskoku i uznać można było, że na rynku wiele się nie dzieje. To jednak nie była prawda, gdyż działo się bardzo dużo.

Te bogate wydarzenia związane były ze zmiennością w notowaniach poszczególnych spółek, z czego wiele wciąż wiązało się z reakcją na publikowane wyniki, których niemała część światło dzienne ujrzała po zakończeniu piątkowej sesji. Same raporty kwartalne były bardzo zróżnicowane, ale ich ogólny oddźwięk nie był najlepszy, czego dobrym obrazem było słabe zachowanie segmentu małych i średnich spółek.

Owszem, niektóre spółki zachowywały się dzisiaj bardzo dobrze, ale ich siła przebicia nie była największa. Bardzo podobnie wygląda rynek od początku tego roku – nie brakuje na nim perełek, ale ich siła przebicia pozostaje niewielka. Tym samym średnie WIG250 i mWIG40 straciły dzisiaj na wartości odpowiednio 0,3% i aż 0,8%. Zyskał jedynie WIG20, ale kosmetycznie, gdyż o skromne i nic nie znaczące 0,02%.

Krótko przed zamknięciem główny indeks zyskiwał bardziej i zmiany te były wynikiem nagłego wzrostu w trakcie ostatnich taktów notowań, co było zachowaniem podobnym do tego z piątku. Co ten wzrost odróżniało, to podobnie pozytywna reakcja otoczenia, które w piątek było niesprzyjające. Wydaje się, że zwyżki były reakcją na słowa Mario Draghiego, który w parlamencie europejskim powiedział, że dalsze niekonwencjonalne działania EBC są możliwe i mogłyby objąć zakup obligacji skarbowych.

To kolejne kierowanie uwagi na europejskie QE z prawdziwego zdarzenia, na co wielu inwestorów czeka. Wciąż jednak obecne są znaki zapytania nad skutecznością tej strategii, czego dobitnym przykładem był dzisiejszy fatalny i recesyjny odczyt o zmianie PKB w Japonii. Tam polityka druku pieniądza w połączeniu z kwietniową podwyżką podatku od sprzedaży prowadzi kraj na manowce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Spółki zaskakują, indeksy nie