Sponsoring a wizerunek firmy

Norbert Kilen
opublikowano: 17-05-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Pracuję w branży motoryzacyjnej. Otrzymujemy wiele próśb o wsparcie różnych przedsięwzięć. Chcielibyśmy angażować się w niektóre z nich, ale czy warto? Które mogłyby wesprzeć sprzedaż, jakie kryteria wyboru najlepiej przyjąć?

- Sponsoring projektów społecznych jest jedną z form odpowiedzialności biznesu i jednocześnie najprostszą formą manifestacji troski o wybraną dziedzinę. Należy sobie uświadomić, że przypadkowe angażowanie firmy w projekty społeczne nie jest celowe. Mówiąc wprost — to często zmarnowany wysiłek i środki. Istnieje natomiast wiele przesłanek, by uważać, że przemyślana działalność społeczna przyczynia się do wzrostu sprzedaży i przychodów. Niestety nie zawsze w tym samym stopniu. Średnio około 23 proc. Polaków deklaruje, że informacje o działaniach dobroczynnych firmy przynajmniej raz zachęciły ich do zakupu jej produktów. To niezbyt dużo, ale działalność społeczna może też budować skojarzenia korzystne z punktu widzenia cech oferty, na przykład z fachowością, szybkością czy z troską o najmłodszych.

Podstawą jest wybranie kluczowych obszarów, pojęć i wartości, z którymi chcielibyśmy wiązać wizerunek firmy. Dla przedsiębiorstw branży technicznej może to być na przykład jakość, nowoczesność, entuzjazm itp. Poza tym, zależnie od skali działania firmy, należy zdecydować, czy interesują nas projekty o zasięgu lokalnym czy ogólnopolskim. Odnosząc się do tak przygotowanych kryteriów, łatwo przeprowadzić wstępną selekcję przedsięwzięć.

Jeśli o sponsoringu myślimy jako o narzędziu wspierającym sprzedaż, warto przeanalizować oferowane nam korzyści — jak zostanie nazwana nasza rola (partner, sponsor, może współorganizator), czy marka firmy będzie odpowiednio eksponowana, czy organizatorzy przedsięwzięcia, które mielibyśmy wesprzeć, przewidują jego promocję lub obsługę medialną?

Należy także pamiętać o sformalizowaniu wsparcia wybranego przedsięwzięcia odpowiednimi umowami. Przyczyną wzajemnych rozczarowań mogą być na przykład niezbyt precyzyjnie określone korzyści, niejasne wymagania wobec obu stron. Warto poświęcić trochę czasu na dokładne spisanie obustronnych zobowiązań oraz harmonogramu i zakresu działań.

Na koniec chciałbym przypomnieć, że sponsoring czy jakakolwiek inna forma działalności społecznej nie zawsze musi przekładać się wprost na wyniki sprzedaży. Aktywność tego typu warto planować, mając też na względzie inne cele, na przykład wzmocnienie reputacji przedsiębiorstwa, budowanie dobrych relacji z władzami lokalnymi, środowiskami opiniotwórczymi itp. Popularność pojęcia odpowiedzialności społecznej nie jest wyłącznie kwestią mody. Jest wynikiem obserwacji i zrozumienia mechanizmów rynkowych.

Norbert Kilen, dyrektor strategiczny On Board PR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Norbert Kilen

Polecane