Sponsorzy europejskich bankrutów zostają w grze, giełdy mocno w górę

Łukasz Wróbel, Noble Securities
07-09-2011, 17:50

Uczucie ulgi towarzyszące inwestorom, porównywalne z tym, którego po wczorajszym meczu doświadczyli kibice naszych zachodnich sąsiadów, widać było w środę na rynkach akcji, surowców i  obligacji.

W środę po południu indeks giełdy w Atenach rósł o 8 proc., a niemiecki DAX o blisko 4 proc. Na GPW na kilkadziesiąt minut przed końcem sesji WIG20 rósł 2,8 proc., a na Węgrzech indeks BUX zyskiwał na wartości ok. 3,3 proc. Źródłem tego powiewu optymizmu i przerwania czterodniowej serii spadkowej w Europie Zachodniej były po części dobre dane o produkcji przemysłowej w Niemczech, ale  przede wszystkim decyzja niemieckiego sądu konstytucyjnego, który za bezzasadne uznał skargi mające zablokować udział Niemiec w programach pomocowych dla członków strefy euro. Skoro więc Grecja może liczyć na wsparcie, niewątpliwie skorzysta tej okazji, do czego okazją może być wizyta greckich władz w Niemczech zaplanowana na koniec września. Wcześniej humory inwestorom mogą psuć inne państwa, w których trwa przeciąganie liny między zwolennikami reformowania finansów publicznych, a przeciwnikami zdecydowanego zaciskania pasa.

W środę tuż przed głosowaniem na pakietem reform we Włoszech, agencje informacyjne donosiły, że wysoko postawieni politycy twierdzą, iż do przekonania Europejskiego Banku Centralnego do kontynuowania operacji skupu obligacji konieczny może być nowy, już trzeci specjalny program. Z bliższego nam rynku, z Węgier, również napłynęły niezbyt pozytywne wiadomości. Tamtejszy rząd po ośmiu miesiącach o ok. 30 proc. przekracza plan deficytu budżetowego na cały 2011 r., co nawet w przypadku chwilowego ustokojenia sytuacji w strefie euro może skłaniać inwestorów do wyprzedaży aktywów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym automatycznie także złotego.
W środę na rynku walutowym nie działo się zbyt wiele, ale po terapii wstrząsowej, którą wczoraj zafundował inwestorom Szwajcarski Bank Narodowy, kursy par walutowych nie zawierających franka muszą dostosować się do nowych realiów. Po południu frank kosztował 3,49 PLN, euro 4,22 PLN, a dolar 3,00 PLN. Wyraźnie potaniały metale szlachetne - złoto o 3 proc., srebro o 2 proc., wzrosły natomiast ceny innych surowców z drożejącą o 3,5 proc. ropą naftową na czele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Noble Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sponsorzy europejskich bankrutów zostają w grze, giełdy mocno w górę