Spór o budowę obwodnicy Wasilkowa

KAP
opublikowano: 13-08-2009, 00:00

Strabag odstąpił od budowy podlaskiego bajpasu. Jego decyzji nie uznaje drogowa dyrekcja.

Strabag odstąpił od budowy podlaskiego bajpasu. Jego decyzji nie uznaje drogowa dyrekcja.

Kiedy zimą 2007 r. ekolodzy przykuwali się do drzew w Dolinie Rospudy w proteście przeciwko budowie obwodnicy Augustowa, budowa pobliskiej obwodnicy Wasilkowa ruszała pełną parą. Obie inwestycje zakwestionowała jednak Komisja Europejska, uznając za niezgodne z przyrodniczymi przepisami. Polska i Bruksela doszły jednak do porozumienia. Bajpas augustowski na być przeprowadzony inną trasą, ale drogową dyrekcję czeka jeszcze ostry spór o odszkodowanie dla wykonawcy, czyli Budimeksu Dromeksu. Budowa obejścia Wasilkowa może być kontynuowana, jeśli drogowej dyrekcji uda się uzupełnić ekodokumentację, ale i tu nie obędzie się bez potyczek z wykonawcą, czyli firmą Strabag. Jej przedstawiciele zdecydowali się bowiem odstąpić od wykonania kontraktu.

— Inwestycja była przez dyrekcję kilka razy wstrzymywana i wznawiana. Nie z winy wykonawcy. Co będzie, jeśli dyrekcja podejmie decyzję o kontynuowaniu prac, ale wyznaczy krótki termin, którego nie będziemy w stanie dotrzymać? — pyta retorycznie Paweł Antonik, prezes Strabagu.

Spółka nie chce brać na siebie takiego ryzyka. Tymczasem dyrekcja nie chce słyszeć o wycofaniu się wykonawcy i myśli o powrocie do inwestycji.

— Dyrekcja uznaje odstąpienie Strabagu od umowy za bezskuteczne. Umowa nadal obowiązuje — informuje Anna Bołtryk, zastępca rzecznika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ekoproblemy z budową obwodnicy Wasilkowa mogą słono kosztować polski budżet drogowy. Pierwotnie kontrakt był oceniany na 97,7 mln zł. Wiosną tego roku dyrekcja szacowała już jednak koszty na poziomie 120 mln zł, z czego prace za 45 mln zł zostały wykonane. Jeśli nie dojdzie do porozumienia ze Strabagiem, będzie musiała poszukać nowego wykonawcy. Na inwestycję, już mocno spóźnioną, trzeba będzie czekać kolejne kilka lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane