Spór o pasma z zakłopotanym nadzorcą w tle

JBR
02-04-2007, 00:00

Operator sieci Era chce odebrać częstotliwości Centertelowi. Sprawa jest w sądzie.

Operator sieci Era chce odebrać częstotliwości Centertelowi. Sprawa jest w sądzie.

Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) w 2006 r. złożyła w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE) wniosek o rezerwację częstotliwości dla usług szerokopasmowych w zakresie 452,5-457 i 462,5- -467 MHz. Spotkała się jednak z dwukrotną odmową.

— Te zakresy po prostu są wykorzystywane. Zajmuje je PTK Centertel. Prezes UKE nie miał innego wyjścia — tłumaczy Mira Klimentowska, radca prawny UKE.

PTC jednak uważa, że zakres został przyznany Centertelowi bezprawnie.

— To prawda, że pierwotną rejestrację częstotliwości Centertel dostał jeszcze w 1991 r. Ale wykorzystywał je do zupełnie innych technologii. Kiedy się z nich wycofał, nadzór powinien rozpisać nowy przetarg na sporny zakres — twierdzi Sławomir Dudzik, radca prawny PTC.

Centertel wykorzystywał sporny zakres do komórkowej sieci analogowej w nieużywanej już technologii NMT. Pod koniec 2005 r. nadzór zezwolił Centertelowi na wycofanie się z sieci analogowej i używanie na przyznanych częstotliwościach technologii cyfrowej CDMA.

W piątek skargą operatora Ery na odmowę przyznania częstotliwości zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok zostanie ogłoszony za dwa tygodnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spór o pasma z zakłopotanym nadzorcą w tle