Spór o zadłużenie w kluczowym miejscu. Inflacja zakotwiczyła się na wysokim poziomie

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 26-05-2023, 17:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Negocjacje w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia USA wkraczają w kluczową fazę, a czas ucieka. Dolar nie reaguje na doniesienia i jakby ignorował ten czynnik ryzyka. Z kolei inflacja zakotwiczyła się na wysokim poziomie, co zwiększa szanse na dalsze podwyżki stóp w USA i wpływa na aprecjację USD.

Fot. Samuel Corum/Bloomberg

Politycy amerykańscy w pocie czoła pracują nad uzyskaniem kompromisu. Przepaść między stanowiskami została oczywiście zmniejszona, ale jak dotąd negocjacje w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia nie przyniosły przełomu. Saldo gotówkowe rządu federalnego USA spadło poniżej 50 miliardów dolarów

Poniedziałek jest dniem wolnym od pracy w USA (Dzień Pamięci), więc żadne płatności nie zostaną wtedy dokonane. W czwartek, pierwszego dnia miesiąca, przypadają płatności w wysokości około 100 miliardów dolarów, głównie na ubezpieczenie zdrowotne.

Cały czas od Sekretarz Skarbu Yellen wychodzą sygnały o wysokim ryzyku braku pieniędzy na początku czerwca ze względu na strukturę płatności.

Doniesienia prasowe obecnie kształtują kompromis, który przewidywałby cięcia wydatków w ciągu najbliższych dwóch lat. Pułap zadłużenia zostałby wówczas odpowiednio podniesiony lub zawieszony na ten okres. Kolejna podwyżka nie byłaby wówczas konieczna przed wyborami prezydenckimi w listopadzie przyszłego roku.

Nowe zasady proceduralne w USA stanowią, że Izba Reprezentantów ma 72 godziny na zapoznanie się z nową ustawą, zanim zostanie ona poddana pod głosowanie. Czasu jest naprawdę niewiele.

Z ostatnich danych makro wynika, że Inflacja oraz wydatki w USA przyspieszyły. Dolar zyskał na wartości.

To podkreśla stałą presję cenową oraz popyt, co może powodować, że decydenci Rezerwy Federalnej będą skłaniać się w kierunku dalszego zacieśniania monetarnego. Dolar umacnia się. Kurs EUR/USD spada do 1,0730.

Indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, jeden z preferowanych przez Fed wskaźników inflacji, wzrósł w kwietniu o 0,4 proc., podał w piątek Departament Handlu. Rok temu wskaźnik ten wzrósł o 4,4 proc.

Wyłączając żywność i energię, tzw. bazowy indeks PCE wzrósł o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 4,7 proc. w porównaniu z kwietniem 2022 roku.

Ten czynnik będzie wzmagał presję na dalsze podwyżki stóp procentowych przez Fed.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers

Polecane