Spór zbiorowy w Zakładach Chemicznych Police

07-02-2007, 20:00

Związki zawodowe żądają m.in. zrealizowania przyjętego na 2006 r. wskaźnika wynagrodzeń na poziomie 3,5 proc.; uniezależnienia wypłat premii od wyniku finansowego spółki oraz wzrostu stawek zasadniczych na 2007 r. o 10 proc.

Związki zawodowe działające w Zakładach Chemicznych Police SA formalnie wystąpiły w środę do zarządu spółki z żądaniami płacowymi, rozpoczynając w ten sposób spór zbiorowy - poinformował PAP rzecznik prasowy ZCh Police Piotr Wachowicz.

Zarząd zadeklarował, że chce dalej rozmawiać ze związkami. "Zmieniła się podstawa prawna naszych rozmów, ale nie zmieniło się podejście zarządu, który deklaruje chęć porozumienia ze związkami w sprawie tegorocznych regulacji płacowych" - powiedział wiceprezes zarządu firmy, p.o. dyrektora generalnego Andrzej Niewiński.

Związkowcy przekazali w środę zarządowi Polic swoje stanowisko na piśmie. Napisali w nim m.in., że żądają zrealizowania przyjętego na 2006 r. wskaźnika wynagrodzeń na poziomie 3,5 proc.; uniezależnienia wypłat premii od wyniku finansowego spółki oraz wzrostu stawek zasadniczych na 2007 r. o 10 proc.

W przypadku niezrealizowania tych żądań do 13 lutego, związkowcy zastrzegli sobie zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorów możliwość podjęcia strajku.

Negocjacje związkowców z kierownictwem firmy rozpoczęły się 15 stycznia. Podjęto je zgodnie z ustawą o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu wynagrodzeń, której przepisy nakładają coroczny obowiązek obu stronom, pracodawcy i związkowcom, wypracowania porozumienia w sprawie płac w zakładzie.

Wachowicz przyznał, że ZCh Police zaprzestały w połowie ub.r. wypłacać pracownikom premie. Według wewnętrznych przepisów spółki, premie mogą być wypłacane jedynie wówczas, gdy firma przynosi zyski. Od połowy 2006 r. Police generują straty - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że zdaniem zarządu w negocjacjach ze związkami należy wziąć pod uwagę trudną sytuację firmy. "Do żądań związkowców kierownictwo firmy jeszcze się formalnie nie ustosunkowało. Odniesie się do nich w rokowaniach, które rozpoczną się najbliższych kilku dniach" - poinformował.

Zakłady Chemiczne Police SA są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 r. Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. debiutowały na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Police wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja bieli tytanowej, skala produkcji amoniaku, kwasów fosforowego i siarkowego oraz pozycja w sektorze mineralnych nawozów wieloskładnikowych. Firma produkuje 50 proc. wszystkich wytwarzanych w Polsce nawozów tej grupy. W spółce zatrudnionych jest 2,8 tys. osób.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Spór zbiorowy w Zakładach Chemicznych Police