Spore nadzieje na poprawę z lekką nutką niepewności

Wiktor Szczepaniak
07-05-2007, 00:00

Firmy spożywcze wierzą, że będzie lepiej. Ale niektóre — tak na wszelki wypadek — już się o to modlą.

Leszek Kawski

dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa

Główną przyczyną kiepskich wyników naszej branży w 2006 r. była ptasia grypa, która podkopała zaufanie konsumentów i przyczyniła się do spadku cen. Do tego mocno cisnęły nas wielkie sieci handlowe. Nic dziwnego, że wiele firm zakończyło ubiegły rok stratami. Modlimy się, żeby w tym roku to wszystko się nie powtórzyło. Pierwszy kwartał był dla naszej branży obiecujący. Zaczynamy odrabiać straty.

Kazimierz Kustra

prezes Seko

Nie powinno dziwić, że poprawiają się wyniki branży rybnej. Polska, dzięki funduszom unijnym, ma dziś jedne z najbardziej nowoczesnych zakładów w Europie, a do tego bogatszy niż w wielu krajach asortyment przetworów rybnych, zwłaszcza śledziowych. Do tego mamy konkurencyjne ceny, co sprzyja dalszemu rozwojowi eksportu. Sprzedaż w kraju też będzie rosła, bo spożycie ryb jest u nas wciąż niskie.

Łukasz Wróblewski

rzecznik Krajowej Spółki Cukrowej

Nasze dobre wyniki w 2006 r. to rezultat m.in. dużego wzrostu eksportu cukru, a także uzdrowienia sytuacji finansowej przez kontynuację restrukturyzacji spółki.

Na rynku światowym utrzymuje się dobra koniunktura na cukier, co ma związek m.in. z tym, że jego duży producent — Brazylia — przeznacza go coraz więcej na produkcję bioetanolu. Niestety, sytuacja sektora nie jest całkiem różowa. Unia Europejska planuje w tym roku kolejne cięcia kwot produkcyjnych.

Jerzy Skiba

prezes Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego

Rok 2006 upłynął w naszej branży pod znakiem kolejnych podwyżek akcyzy i ostrej rywalizacji cenowej producentów. Aby dostosować się do warunków rynkowych, firmy obniżały więc marże. W tym roku warunki będą równie trudne. Niestety, istnieje realne zagrożenie, że któryś ze słabszych graczy może nie wytrzymać dłużej tak ostrej konkurencji i będzie musiał wycofać się z naszego rynku. Dużo też będzie zależało od nowej ustawy akcyzowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spore nadzieje na poprawę z lekką nutką niepewności