Sposób na płynność

Dorota Gąsowska
opublikowano: 27-10-2004, 00:00

Leasing, kredyt i faktoring różni wiele. Stawiane są jednak obok siebie, bo przedsiębiorcy szukają w nich lekarstwa na niedobór kapitału.

Najpopularniejszą formą mobilizacji kapitału z zewnątrz stał się w Polsce leasing.

Leasing vs kredyt

Fachowcy często wskazują leasing jako bardziej efektywną formę finansowania inwestycji w stosunku do kredytu bankowego.

— Przy podjęciu decyzji należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasza firma jest w stanie pokryć zobowiązanie w okresie krótszym niż okres podatkowej amortyzacji przedmiotu inwestycji. Jeżeli tak jest, to wybierając leasing operacyjny, wykorzystuje się jedną z jego największych zalet — możliwość szybszego zaliczania w koszty uzyskania przychodu wydatków z tytułu inwestycji — mówi Adam Surowski, dyrektor pionu handlowego BRE Leasing.

Olga Tępińska, dyrektor ds. ekonomicznych, główny księgowy w PEUiM, jako ważny czynnik wskazuje sytuację finansową firmy.

— Jeżeli przedsiębiorstwo ma dobre wyniki finansowe, leasing jest bardziej opłacalny niż kredyt. W przypadku kredytu obowiązuje normatywny okres amortyzacji, np. 5 lat, a leasing pozwala na skrócenie tego okresu. W przypadku, gdy wynik jest słaby, leasing nie przynosi tylu korzyści, bo szybsza amortyzacja finansowa nic mu nie daje — podkreśla Olga Tępińska.

Inne korzyści

Szybsza amortyzacja podatkowa jest główną zaletą leasingu i sprawia, że jest on ciekawszym rozwiązaniem.

— Co ważniejsze, w wielu przypadkach jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym w porównaniu z inwestycją realizowaną ze środków własnych. Wielu przedsiębiorców, analizując opłacalność alternatywnych instrumentów finansowania, zapomina o liczeniu kosztu kapitału własnego — przestrzega Adam Surowski.

Wybierając kapitał własny jako formę finansowania przedsięwzięcia, można stracić pewne korzyści, np. te, które można by uzyskać inwestując dany kapitał. Zysk wyniesiony z takiej inwestycji często pozwoliłby na pokrycie np. rat leasingowych. Natomiast zachowana rezerwa kapitału własnego mogłaby być przeznaczona na cele, których nie można bądź nie ma potrzeby finansować drogą leasingu.

Różnorodność rodzajów leasingu pozwala na elastyczne dopasowanie warunków umowy do indywidualnych potrzeb potencjalnego leasingobiorcy, podczas gdy w przypadku kredytu brak jest właściwie możliwości negocjacji i trzeba przyjąć odgórną ofertę kredytową banku.

— Ważną zaletą leasingu jest także możliwość stosowania modeli pozabilansowych, co oznacza, że przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywania w sprawozdaniu zobowiązania z tytułu leasingu — wskazuje Adam Surowski.

Dzięki temu leasing nie podnosi współczynnika zadłużenia firmy i właściwie nie ogranicza jej zdolności do zaciągania kredytu. Ponadto, przynajmniej na papierze, sytuacja finansowa przedsiębiorstwa wygląda lepiej, co ma znaczenie np. wtedy, gdy firma staje do przetargu lub negocjuje umowy z kontrahentami.

Leasing vs faktoring

Faktoring i leasing należą do grupy transakcji, których celem jest zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa w różnych horyzontach czasowych.

— Są to zdarzenia gospodarcze o kompletnie różnej konstrukcji prawnej i dość odległe, gdy rozważamy finansowe skutki tych transakcji. Leasing uważany jest za narzędzie finansowania inwestycji w długim terminie, faktoring zaś to instrument coraz powszechniej używany do poprawy bieżącej płynności — mówi Jakub Kizielewicz, dyrektor finansowy Grupy Futura Prime.

— Dzięki leasingowi przedsiębiorca ma możliwość używania potrzebnych mu maszyn, urządzeń czy pojazdów bez konieczności ponoszenia znaczących nakładów początkowych. Faktoring polega na przyspieszeniu spływu gotówki już zaangażowanej w transakcję. Najczęściej polega to na tym, że przedsiębiorca w zamian za przeniesienie na faktora praw do należności z transakcji, otrzymuje od niego kwotę należności pomniejszoną o dyskonto i prowizję — dodaje Jakub Kizielewicz.

Przedsiębiorca chcący skorzystać z faktoringu musi mieć dobre zabezpieczenie finansowe. Z tego względu firmy słabsze często muszą z niego zrezygnować. Ponadto usługi faktora obciążone są większymi kosztami obsługi transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Sposób na płynność