Sposób na przyspieszenie rozwoju firm rodzinnych

Wojciech Jezierski, partner, Abris Capital Partners
opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Większość firm rodzinnych jest zarządzana przez założycieli lub członków najbliższej rodziny, poprzez dość nieformalne struktury.

Większość firm rodzinnych jest zarządzana przez założycieli lub członków najbliższej rodziny, poprzez dość nieformalne struktury. Takie podejście stanowi przewagę w początkowych fazach rozwoju biznesu lub przy małej skali działalności. Jednakże gdy dochodzi się do kresu możliwości rozwoju w obecnej strukturze, firma rodzinna potrzebuje nowych umiejętności i zasobów, aby w pełni wykorzystać istniejące szanse rynkowe.

I tu z pomocą może przyjść partner biznesowy, na przykład fundusz private equity. Dzięki doświadczeniu na bazie zrealizowanych już projektów i umiejętności dialogu z przedsiębiorcami rodzinnymi, często może on zadawać trudne pytania, których nikt wcześniej nie zadawał, zachęcając właścicieli do wyjścia poza dotychczasową strefę komfortu w zarządzaniu firmą.

Duch przedsiębiorczości i wizja założyciela, energia tworzenia oraz determinacja dotycząca przetrwania towarzyszą każdej firmie w początkowej fazie rozwoju. Wraz z osiąganą dojrzałością, przekraczając pewną skalę działalności, a także przekazując ją kolejnym pokoleniom, biznesy rodzinne są zmuszone wprowadzić bardziej formalne procesy zarządzania i budowania wartości, aby zachować przewagi konkurencyjne i zapewnić ciągłość działania. Kluczowe wyzwania, stojące przed rodzinnymi podmiotami, jakie dzisiaj się uwidaczniają, to: brak planu sukcesji, scentralizowany proces podejmowania decyzji w rękach jednej osoby, brak profesjonalnych rad nadzorczych, trudność w przyciąganiu talentów czy ograniczony dostęp do kapitału.

Pozyskanie partnera do firmy pozwala nie tylko zmierzyć się z tymi wyzwaniami, ale także umożliwia rodzinie skapitalizowanie wartości tej firmy budowanej przez lata i zdywersyfikowanie majątku prywatnego.

Ale czy można pogodzić interesy rodziny i partnera biznesowego, na przykład funduszu private equity? Najczęstszą przesłanką do nawiązania relacji między nimi jest problem sukcesji oraz chęć przyspieszenia rozwoju. Właściciele czasami jednak obawiają się presji partnera na wynik, ograniczenia ich swobody operacyjnej i utraty kontroli nad bieżącym zarządzaniem firmą. Dlatego potencjalna transakcja pomiędzy firmą rodzinną a funduszem wymaga dokładnego zrozumienia wzajemnych celów biznesowych, poznania wyznawanych wartości, zbieżności priorytetów oraz horyzontu inwestycyjnego.

Są to obszary, które powinny być omawiane przez strony w fazie przedinwestycyjnej. Co najważniejsze — żadna dyskusja i transakcja nie powiedzie się bez zbudowania wzajemnego zaufania oraz szacunku i zrozumienia. To fundament współpracy i powodzenia każdego projektu biznesowego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Jezierski, partner, Abris Capital Partners

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu