Sposób na zyski w czasach rosnącej inflacji

Mariusz Zaród, dyrektor ds. instrumentów dłużnych Quercus TFI
opublikowano: 08-05-2019, 22:00

Kabaret Starszych Panów śpiewał kiedyś, że „Piosenka jest dobra na wszystko”. Parafrazując te słowa, można stwierdzić, że obligacje również są dobre na wszystko.

Można w nie inwestować każdą porą roku, będąc młodszą lub starszą osobą. Nie jest istotny status społeczny ani to, czy się posiada 1 tys. zł czy 10 mln w zł. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są obligacje skarbowe i korporacyjne, obligacje emitowane przez banki, a nawet obligacje municypalne — emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego, jak województwa, miasta czy powiaty. Obligacje mogą być zerokuponowe, zmiennokuponowe, stałokuponowe, a nawet indeksowane inflacją. Mogą mieć krótki okres do wykupu (np. rok lub dwa) lub być dostosowane do długoterminowych inwestorów.

W każdych warunkach gospodarczych znajdą się takie instrumenty, które nie dość, że pozwolą zachować realną wartość zainwestowanych pieniędzy, to jeszcze są w stanie przynieść inwestorom spore zyski, znacznie przekraczające oprocentowanie depozytów bankowych. W okresie rosnącej dynamiki cen konsumenckich ze szczególną uwagą należałoby się przyjrzeć obligacjom indeksowanym inflacją. Na polskim rynku kapitałowym są one dostępne zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i na rynku hurtowym. Posiadacz obligacji otrzymuje płatny co roku kupon powiększony o wskaźnik inflacji. W ten sposób wie już na starcie inwestycji, że choćby wszystko strasznie podrożało, to zarobi jeszcze więcej.

Ale nie tylko obligacje indeksowane inflacją powinny przynieść dodatnią stopę zwrotu w najbliższych miesiącach. Stopa zwrotu z pozostałych obligacji skarbowych jest ściśle powiązana z sytuacją polityczną i gospodarczą w naszym kraju. Na początku roku utrwaliły się pozytywne tendencje w polskiej gospodarce. Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 5,6 proc., a sprzedaż detaliczna o 3,1 proc. (w stosunku do marca 2018 r.). Płace rosły o 5,7 proc., a zatrudnienie o 3 proc. (rok do roku). Bezrobocie ponownie spadło i wynosi obecnie 5,9 proc. Inflacja konsumencka w marcu wzrosła o 1,7 proc. rok do roku, a w kwietniu przyspieszyła do aż 2,2 proc. za sprawą wyższych cen żywności i paliw. Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Co więcej, komunikat nadal był łagodny.

Najbliższy okres powinien przynieść większą zmienność na rynku dłużnym w związku z rosnącą dynamiką cen. Uchronić się przed nią można, inwestując w instrumenty indeksowane inflacją.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zaród, dyrektor ds. instrumentów dłużnych Quercus TFI

Polecane