Sposób wykorzystania dotacji ważniejszy niż tempo jej uzyskania

Jerzy Kwieciński
opublikowano: 26-01-2010, 00:00

W ramach obecnej unijnej perspektywy finansowej2007-13 polskie województwa po raz pierwszy bezpośrednio zarządzają programami operacyjnymi. Programy te są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Regionalnego w kwocie 16 mld EUR i stanowią kwotowo 25 proc. wszystkich środków finansowych przyznanych Polsce przez UE. To wielka szansa na rozwój naszych regionów, ale jednocześnie trudny egzamin i wielka odpowiedzialność samorządów wojewódzkich zarządzających programami. To obecnie także bardzo ważny instrument w zmaganiu się ze spowolnieniem gospodarczym.

 

Regionalne programy operacyjne(RPO) ruszyły jesienią 2007 r., czyli jesteśmy po ponad dwóch latach od rozpoczęcia ich realizacji. Początkowo tempo wykorzystania pieniędzy unijnych było szybsze w programach krajowych. Obecnie to programy regionalne nieco szybciej wykorzystują pieniądze unijne.

 

Prezentowane przez "Puls Biznesu" wykorzystaniefunduszy unijnych w ramach RPO na lata 2007-13 opracowane na podstawie "Mapy dotacji UE" ze strony internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego bazuje na podpisanych umowach z beneficjentami. Liczba wszystkich dotychczas podpisanych umów we wszystkich programach na lata 2007-13 przekroczyła 27 tysięcy, na kwotę 108 mld zł, a w tym pieniądze unijne stanowią 76 miliardów złotych. Umowy podpisane w ramach programów regionalnych liczbowo i kwotowo stanowią ponad 25 proc. wszystkich podpisanych umów.

 

Najważniejszy wskaźnik w przedstawionymzestawieniu, który mówi o tym, ile pieniędzy unijnych jest już przedmiotem realizowanych projektów w regionie, to wartość pieniędzy unijnych w podpisanych umowach przez dany region. Liderem rankingu jest województwo łódzkie z ponad 1,5 mld zł z funduszy unijnych, które już pracują dla regionu. Za nim są województwa wielkopolskie i dolnośląskie z ponad 1,3 mld zł. Także te województwa są na czele rankingu, jeśli kwoty odniesiemy do całkowitych dostępnych pieniędzy unijnych w RPO. Najmniej pieniędzy unijnych "pracuje" w województwach lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim, bo poniżej 500 mln zł w tych każdym z nich.

 

Najwięcej pieniędzy unijnych w przeliczeniuna mieszkańca przyznano województwu warmińsko-mazurskiemu, a najmniej województwom mazowieckiemu i śląskiemu. Ale to województwa lubuskie, łódzkie i opolskie przodują, jeśli chodzi o pieniądze unijne objęte umowami w przeliczeniu na mieszkańca. Najwięcej umów podpisało województwo śląskie.

 

Przedstawione wyniki odzwierciedlająprzede wszystkim sprawność administracyjną samorządów wojewódzkich i pozostałych instytucji w regionach w zarządzających funduszami europejskimi. Województwo łódzkie, które jest na czele, dokonało w ostatnich miesiącach wielkiego wysiłku w przyspieszeniu wykorzystania funduszy, bo początkowo zajmowało odległe miejsca w podobnych rankingach. Województwa dolnośląskie, wielkopolskie czy opolskie, które zazwyczaj zajmują wysokie miejsca w rankingach, mają wysoką kulturę urzędniczą. Samorządy zostały także zdopingowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego do szybszego wykorzystania pieniędzy unijnych przez decyzję o podziale specjalnej rezerwy pomiędzy te województwa, które najszybciej wydają pieniądze unijne. Wyniki tego roku będą decydować o rozdysponowaniu tej rezerwy.

 

Mam nadzieję, że liderzy tego i podobnych rankingówbędą się zmieniać, bo np. najwięcej zatwierdzonych wniosków, czego nie widać w tym zestawieniu, czeka na podpisanie w województwach mazowieckim, śląskim i pomorskim. Tego typu ranking to bardzo zdrowa konkurencja między poszczególnymi administracjami samorządowymi, która motywuje do lepszej pracy. Trzeba jednak pamiętać, aby szybkość wykorzystywania pieniędzy unijnych nie przesłoniła jakości realizowanych działań, czyli byśmy nie tylko wydali wszystkie dostępne pieniądze z UE, ale by efekty były jak największe dla regionów i całego społeczeństwa, co nie zawsze idzie w parze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Kwieciński

Polecane