Spotify pozwane na co najmniej 1,6 mld USD

opublikowano: 03-01-2018, 09:28
aktualizacja: 03-01-2018, 09:28

Music Spotify, firma specjalizująca się w udostępnianiu muzyki w technologii streamingu została pozwana przez Wixen Music Publishing za naruszenie praw autorskich. Rzekome nadużycia mają dotyczyć tysięcy utworów, w tym Toma Petty'ego, Neila Younga i The Doors. Pozywający zarzuca jednemu z najpopularniejszych serwisów wykorzystywanie utworów bez licencji i wynagrodzenia wydawcy muzyki, donosi Reuters.

Wixen, który na wyłączność posiada prawa do m.in. takich piosenek jak "Free Fallin" Toma Petty'ego, "Light My Fire" The Doors, czy (Girl We Got a) Good Thing  autorstwa Weezera i utworów takich piosenkarzy jak Stevie Nicks, domaga się pokrycia strat o łącznej wartości co najmniej 1,6 mld USD plus odpowiedniego odszkodowania.

Zobacz więcej

Spotify

REUTERS/Dado Ruvic/FORUM

Według oświadczenia złożonego w pozwie, który trafił do sądu federalnego w Kalifornii, Spotify nie uzyskało bezpośredniej lub obowiązkowej licencji od Wixen, która pozwoliłaby na reprodukcję i dalsze rozpowszechnianie utworów..

Wixen zarzucił również, że Spotify zlecił wykonanie swojej pracy podmiotowi trzeciemu, dostawcy usług licencyjnych i praw autorskich, Harry Fox Agency, który był "źle wyposażony, aby uzyskać wszystkie niezbędne licencje mechaniczne".

W maju Spotify z siedzibą w Sztokholmie, zgodziło się zapłacić ponad 43 mln USD, aby zamknąć powództwo zbiorowe zarzucające firmie brak zapłaty tantiem za niektóre utwory udostępnione użytkownikom.

Spotify, które planuje wejście na giełdę w tym roku, w ciągu ostatnich kilku miesięcy o około 20 proc. zwiększyło swoją wartość do poziomu co najmniej 19 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu