Spotkanie ministrów gospodarki państw Grupy Wyszehradzkiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-03-2006, 18:01

Minister gospodarki Piotr Woźniak spotka się w piątek w Budapeszcie z szefami resortów gospodarki państw Grupy Wyszehradzkiej.

Minister gospodarki Piotr Woźniak spotka się w piątek w Budapeszcie z szefami resortów gospodarki państw Grupy Wyszehradzkiej.

    Jak informuje biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki, tematem spotkania ministrów Austrii, Chorwacji, Czech, Węgier, Słowacji, Polski i Stanów Zjednoczonych będzie szeroko pojęte bezpieczeństwo energetyczne.

    USA reprezentować ma podczas spotkania sekretarz stanu ds. energii Sam Bodman. Woźniak powiedział PAP, że Bodman przyjedzie na spotkanie do Budapesztu wprost z Rosji.

    "To będzie bardzo interesująca rozmowa. Chcemy zobaczyć, jak USA patrzą na poziom bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza w kontekście rozmów z Rosjanami. Myślę również, że strona amerykańska będzie chciała poznać nasze stanowisko" - powiedział.

  Woźniak dodał, że ostatnio w Europie dyskusja nt. bezpieczeństwa energetycznego "bardzo się zagęściła".

  "Mamy do przedyskutowania trzy ważne inicjatywy; pierwsza to polski traktat bezpieczeństwa energetycznego, europejska "Zielona Księga" i "Nowa Polityka Energetyczna" - dodał.

     Wiceminister gospodarki Piotr Naimski, który uczestniczył we wtorek w Brukseli w spotkaniu ministrów ds. energetyki krajów UE uważa, że polska propozycja Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego zyskuje poparcie szeregu krajów. "Spotykamy się z dużym zainteresowaniem wielu krajów" - powiedział, wskazując na Hiszpanię, Irlandię, Łotwę i Niemcy. Polska liczy, że propozycja traktatu będzie dyskutowana podczas szczytu UE w Brukseli 23-24 marca.

    Ministrowie jako podstawę do dyskusji na szczycie przyjęli we wtorek "zieloną księgę" poświęconą przyszłej unijnej polityce energetycznej, którą zaproponowała Komisja Europejska w minionym tygodniu. Komisarz ds. energii Andris Piebalgs uważa, że "zielona księga" w dużym stopniu odzwierciedla zasadę solidarności i pomocy w przypadku kryzysu energetycznego. Polski traktat idzie jednak dalej, opierając się na zasadzie "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane