Spotkanie MSP z UniCredito zostało przesunięte z piątku na 3 kwietnia

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 30-03-2006, 19:47

Na 3 kwietnia zostało przełożone z piątku  następne spotkanie negocjatorów Ministerstwa Skarbu Państwa i UniCredito w sprawie banków Pekao i BPH. To druga zmiana, spotkanie miało bowiem odbyć się pierwotnie dzisiaj.

Na 3 kwietnia zostało przełożone z piątku  następne spotkanie negocjatorów Ministerstwa Skarbu Państwa i UniCredito w sprawie banków Pekao i BPH. To druga zmiana, spotkanie miało bowiem odbyć się pierwotnie dzisiaj.

Rzecznik prasowy ministerstwa Marcin Mazurek poinformował PAP, że spotkanie to z powodów technicznych,przesunięto na piątek, 31 marca.

    "Następnie 30 marca strona włoska zwróciła się z prośbą o przeniesienie rozmów na poniedziałek, 3 kwietnia" - wyjaśnił resort w komunikacie przesłanym PAP, zapewniając, że Ministerstwo Skarbu Państwa jest gotowe do rozmów.

    Jak podał resort, przedstawiciele UniCredito poprosili o przeniesienie spotkania, ponieważ "nie zdążą się zapoznać z projektem porozumienia", który ministerstwo przesłało stronie włoskiej 29 marca ok. godz. 20.

    Dotychczas strony spotkały się już trzykrotnie: 21, 24 i 28 marca. Po negocjacjach 28 marca, resort skarbu poinformował, że rozpoczęły się prace nad porozumieniem pomiędzy polskim rządem a UniCredito.

    Polski rząd nie chce dopuścić do połączenia banków, powołując się m.in. na umowę prywatyzacyjną Pekao SA i zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez UniCredito.

    W poniedziałek brytyjski "Financial Times" napisał, że UniCredito rozważa sprzedanie marki BPH i części oddziałów tego banku w Polsce jako próbę rozwiązania sporu z polskim rządem.

    Jak we wtorek poinformowała Komisja Europejska, Polska dostała dodatkowe trzy dni na odpowiedź na list KE z pytaniem o podstawy blokowania fuzji Pekao SA i BPH.

    8 marca KE upoważniła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes do wysłania listu do Polski z pytaniem, na jakiej podstawie polski rząd blokuje fuzję Pekao SA - BPH, skoro KE zatwierdziła ją w październiku 2005 r., zgadzając się na fuzję właścicieli tych banków - UniCredito i HVB.

    Jeśli KE uzna polskie argumenty za niewystarczające, ma zdecydować o wszczęciu formalnej procedury, uznając, że blokowanie przez Polskę fuzji jest łamaniem unijnego prawa z zakresu konkurencji. KE jest unijnym urzędem antymonopolowym i ma w UE wyłączną kompetencję w zatwierdzaniu fuzji takich rozmiarów, jak połączenie UniCredito i HVB.

    Także 8 marca KE wszczęła w związku z blokowaniem fuzji UniCredito procedurę o naruszenie unijnych przepisów z zakresu rynku wewnętrznego. KE uznała, że powoływanie się przez Polskę na umowę prywatyzacyjną Pekao SA, która zakazuje włoskiemu inwestorowi angażowania się w Polsce w działalność gospodarczą konkurencyjną wobec Pekao SA, jest sprzeczne z fundamentalną zasadą swobody przepływu kapitałów w UE.

    5 kwietnia Komisja Nadzoru Bankowego ma wydać decyzję z sprawie zgody dla UniCredito na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. Jest to niezbędny etap przed połączeniem Pekao SA i BPH.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spotkanie MSP z UniCredito zostało przesunięte z piątku na 3 kwietnia