Spotkanie państw UE, które najbardziej odczują brexit bez umowy

  • PAP
opublikowano: 09-04-2019, 21:36

Premier Belgii Charles Michel zaprosił na środę na popołudnie przedstawicieli kilku krajów UE, w tym Francję i Holandię, które mogą najbardziej bezpośrednio odczuć wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy.

Chodzi o "spotkanie koordynacyjne", aby "przygotować się na potencjalne konsekwencje brexitu na różnych szczeblach (problemy celne, kontroli granic)" - podała w służba prasowa belgijskiego premiera.

Wśród zaproszonych są przywódcy Francji, Niemiec, Danii i Holandii - sprecyzował rzecznik prasowy premiera Frederic Cauderlier. Według belgijskiej prasy na spotkaniu mają być też przywódcy Szwecji i Irlandii.

Spotkanie ma się odbyć w środę o godz. 15.30 przed nadzwyczajnym szczytem UE w sprawie brexitu, w którym wezmą udział szefowie państw i rządów "27" oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Nie jest pewne, czy na tym spotkaniu będzie obecna kanclerz Angela Merkel, która w środę od godz. 13 przed udaniem się na szczyt UE ma wygłosić oświadczenie w Bundestagu i odpowiadać na pytania posłów.

Belgia twierdzi, że jej gospodarka może znacznie ucierpieć w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia.

Na nadzwyczajnym szczycie unijnym w środę po południu przywódcy "27" będą rozmawiać o propozycji premier Wielkiej Brytanii Theresy May opóźnienia wyjścia jej kraju ze Wspólnoty do 30 czerwca. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu