Spotkanie państw UE, które najbardziej odczują brexit bez umowy

  • PAP
opublikowano: 09-04-2019, 21:36

Premier Belgii Charles Michel zaprosił na środę na popołudnie przedstawicieli kilku krajów UE, w tym Francję i Holandię, które mogą najbardziej bezpośrednio odczuć wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy.

Chodzi o "spotkanie koordynacyjne", aby "przygotować się na potencjalne konsekwencje brexitu na różnych szczeblach (problemy celne, kontroli granic)" - podała w służba prasowa belgijskiego premiera.

Wśród zaproszonych są przywódcy Francji, Niemiec, Danii i Holandii - sprecyzował rzecznik prasowy premiera Frederic Cauderlier. Według belgijskiej prasy na spotkaniu mają być też przywódcy Szwecji i Irlandii.

Spotkanie ma się odbyć w środę o godz. 15.30 przed nadzwyczajnym szczytem UE w sprawie brexitu, w którym wezmą udział szefowie państw i rządów "27" oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Nie jest pewne, czy na tym spotkaniu będzie obecna kanclerz Angela Merkel, która w środę od godz. 13 przed udaniem się na szczyt UE ma wygłosić oświadczenie w Bundestagu i odpowiadać na pytania posłów.

Belgia twierdzi, że jej gospodarka może znacznie ucierpieć w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia.

Na nadzwyczajnym szczycie unijnym w środę po południu przywódcy "27" będą rozmawiać o propozycji premier Wielkiej Brytanii Theresy May opóźnienia wyjścia jej kraju ze Wspólnoty do 30 czerwca. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu