Spotkanie Rosja-Polska-KE ws. embarga na produkty rolne w grudniu

PAP
opublikowano: 26-11-2007, 17:25

Polska wraz z Rosją i Komisją Europejską przygotowuje na grudzień spotkanie w sprawie rosyjskiego embarga na polskie produkty rolne - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.

"To są inicjatywy zbieżne: i Polski, i Rosji, i Komisji Europejskiej" - powiedział minister na konferencji prasowej. Dodał, że w poniedziałek rozmawiał na temat przygotowywanego spotkania z unijnym komisarzem ds. zdrowia Markosem Kyprianu.

Sawicki uzasadniał zapowiadane spotkanie lepszą atmosferą w sprawie obowiązującego od dwóch lat embarga, wskazując na ostatnie wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina. "Te sygnały, które płyną z konferencji Putina i expose premiera (Donalda) Tuska, wskazują na to, że po stronie politycznej nastąpiła pewna odwilż. Jestem przekonany, że przy pomocy Komisji Europejskiej jesteśmy w stanie ten rynek otworzyć" - zadeklarował.

Tłumacząc się dobrem negocjacji, odmówił podania szczegółów: kiedy, gdzie i na jakim szczeblu politycznym odbędzie się spotkanie. Zapewnił, że Polska aktywnie uczestniczy w przygotowaniach.

"Zapowiedziałem, będziemy to realizować. W tej sprawie są rozmowy" - powiedział dziennikarzom.

W nawiązaniu do stanowiska Rosji, która domaga się prawa do przeprowadzenia dodatkowych kontroli w polskich zakładach mięsnych, Sawicki powtórzył polskie stanowisko.

"W momencie, kiedy Rosja zgodzi się na uchylenie embarga na import naszych produktów mięsnych, my wpuścimy rosyjskie kontrole do naszych zakładów. Nie ma potrzeby wprowadzania wcześniej kontroli do tych zakładów, które nie eksportują" - powiedział.

Michał Kot i Inga Czerny (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane