Spotkanie szefów działów prawnych

AB
opublikowano: 26-08-2011, 00:00

IV Forum Dyrektorów Działów Prawnych pod hasłem "Czynniki sukcesu w zarządzaniu działem prawnym" odbędzie się 28-29 września w Warszawie. W programie prelekcje ekspertów i praktyków z Polski i zagranicy, trzy panele dyskusyjne, sesje warsztatowe. Zaprezentowane też będą wyniki pierwszego w Polsce badania działów prawnych. Organizatorem forum jest firma Informedia Polska. Więcej informacji: www.konferencje.pb.pl.

A oto opinie trzech z wielu prelegentów o kompetencjach dyrektora działu prawnego w nowoczesnym środowisku biznesowym.

David Brimacombe

starszy doradca, były dyrektor działu prawnego Standard Chartered Bank

Dzisiejszy biznes potrzebuje usług prawnych zintegrowanych z jego istotą, czyli tym, by ryzyko było przewidywane, odpowiednio zarządzane i minimalizowane. Aby skutecznie zarządzać zespołem ekspertów, nie trzeba samemu być ekspertem. Potrzeba przede wszystkim wysoko rozwiniętych umiejętności zarządzania ludźmi, umiejętności skoncentrowania się na podstawach i kluczowych elementach, umiejętności trafnego i kompleksowego tłumaczenia języka prawa na codzienny język biznesu, dostarczenia i wdrażania rozwiązań prawnych wymaganych przez biznes.

Waldemar Koper

dyrektor działu prawnego, Kompania Piwowarska; prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw

Nowoczesny dyrektor działu prawnego to nie tylko ekspert dbający o zgodność działania swojego pracodawcy z prawem, ale także lider występujący w wielu innych rolach: zaufany doradca zarządu czy właściciela, menedżer zespołu, członek interdyscyplinarnych zespołów projektowych, wewnętrzny legislator czy kluczowa postać w analizie strategicznych ryzyk danego podmiotu. To jeden z przywódców swojej firmy na równych prawach z szefem finansów czy dyrektorem IT. Powinien być wartościowym, mądrym, szanującym innych i uczciwym liderem zespołu.

Massimo Mantovani

Najlepszy Dyrektor Działu Prawnego w Europie w r. 2011, dyrektor działu prawnego, senior wiceprezes wykonawczy, Eni

Najważniejsze kompetencje szefa działu prawnego to znajomość profilu biznesowego firmy i odpowiednich regulacji prawnych, zdolność do ogólnego spojrzenia na rozwój firmy i czynny udział w jej aktywności biznesowej, kluczowa jest również umiejętność prowadzenia przez prawnika negocjacji biznesowych i tworzenie rozwiązań nie tylko z prawnego punktu widzenia — szef zespołu prawnego musi uczestniczyć w podejmowaniu decyzji biznesowych i być członkiem zarządu firmy. Potrzebne jest też wyczucie ryzyka i przestrzeganie zgodności działań biznesu z regułami prawa i etyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu