Spotkanie wicepremiera Gosiewskiego z Zarządem Głównym ZNP

19-06-2007, 14:55

Rozpoczęło się spotkanie wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, który przewodniczy Międzyresortowemu Zespołowi do Spraw Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych, z Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Dwa tygodnie temu, po spotkaniu z przedstawicielami oświatowej "S" i ZNP, Gosiewski powiedział dziennikarzom, że chce przekonać związkowców do emerytur pomostowych w wersji proponowanej przez rząd. Jak zaznaczył, "jest to lepsze rozwiązanie, niż sytuacja, w której po 31 grudnia nauczyciele nie mieliby żadnych uprawnień". Z kolei związkowcy mówili po tym spotkaniu, że będą nadal starać się przekonać wicepremiera do swoich postulatów.

ZNP chce, by wszyscy nauczyciele, którzy rozpoczęli pracę przed 1998 r., czyli przed rozpoczęciem reformy emerytalnej, powinni mieć możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury na dotychczasowych zasadach. Chce też objęcia emeryturami pomostowymi także nauczycieli urodzonych po 1969 roku oraz wpisania prawa nauczycieli do takich emerytur do ustawy, a nie do rozporządzenia - co proponuje rząd.

W ubiegłym tygodniu Gosiewski spotkał się z Radą Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Poza załatwieniem sprawy wcześniejszych emerytur tych nauczycieli, którzy nabyli do nich prawa w tym roku, negocjacje "nie posunęły się nawet o krok" - uważa przewodniczący oświatowej "Solidarności" Stefan Kubowicz.

Podczas spotkania wicepremiera z "S" ustalono, że z projektu ustawy o emeryturach pomostowych zostaną wyłączone zapisy nowelizujące ustawę Karta Nauczyciela dotyczące tych nauczycieli, którzy w tym roku uzyskali prawo do wcześniejszych emerytur. Zapisy te w formie osobnego projektu poddane zostaną szybszej ścieżce legislacyjnej.

Obecnie, zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.

Pod koniec maja rzecznik rządu Jan Dziedziczak poinformował, że wolą rządu jest, aby nauczyciele, którzy do końca 2007 r. uzyskają - zgodnie z obecnymi przepisami Karty - uprawnienia do przejścia na wcześniejsze emerytury mogli przejść na nie również po 1 stycznia 2008 r.

Za wyłączeniem do szybkiej ścieżki legislacyjnej sprawy tegorocznych emerytur, poza oświatową "S", opowiadało się także ZNP.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej MEN, w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych z dnia 27 kwietnia 2007 r. jest zapis, że nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. będą mogli przejść na takie emerytury po osiągnięciu co najmniej wieku 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, okresu składkowego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz okresu pracy w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Spotkanie wicepremiera Gosiewskiego z Zarządem Głównym ZNP