Spowalniająca gospodarka i podwyżki stóp

Rafał Sadoch, zespół mForex, BM mBank
opublikowano: 23-09-2022, 11:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Opublikowane dziś wstępne dane PMI z europejskiej gospodarki za wrzesień nie napawają optymizmem i wskazują na postępujące spowolnienie gospodarcze. Wskaźnik liczony dla sektora usługowego spadł do 48.9 pkt. z 49.8 pkt. w sierpniu, a w przemyśle do 48.5 pkt. z 49.6 pkt. przed miesiącem.

fot. Puls Biznesu

Mocno hamuje także niemiecka gospodarka, bo tam wskaźnik w usługach obniżył się aż do 45.4 pkt. Tak słaby odczyt spycha niemieckiego Daxa w kierunku tegorocznych minimów poniżej 12500 pkt. Eurodolar kreśli nowe minima poniżej 0.98, a surowce pozostają pod presją. WTI schodzi w okolice 82 USD.

Pogłębiające się spowolnienie ciąży ryzykownym aktywom. Notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy spadają, a S&P500 jest w pobliżu 3750 pkt. Hamująca koniunktura w połączeniu z zacieśnianiem polityki monetarnej to nie jest dobre połączenie dla inwestorów na rynku akcyjnym. Indeksy na Wall Street powoli zbliżają się do tegorocznych minimów.

Wczoraj na podwyżki stóp zdecydowały się banki centralne Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Norwegii. Inwestorzy obawiają się, że walka z inflacją wpędzi gospodarkę w recesję i trudno będzie o zmianę tej narracji w najbliższym czasie. Elementem, który może nadać nowy rytm rynkom będzie sezon wyników za III kw., ale ten rozpocznie się dopiero za trzy tygodnie. Do tego czasu może być trudno przezwyciężyć przewagę niedźwiedzi.

Na rynku walutowym dolar pozostaje na czele. Po wczorajszych interwencjach walutowych uspokoiła się sytuacja na USDJPY, gdzie notowania pozostają w okolicy 142. Na pozostałych parach z dolarem najczęściej rysowane są nowe ekstrema. Kurs USDPLNa dobija dziś już do 4.90.

Wykres US500
Wykres US500
BM mBank

W kalendarium makroekonomicznym warto zwrócić jeszcze uwagę na popołudniową publikację wskaźników PMI z USA oraz na wystąpienia Powella, Brainard oraz Bowmana z Fed. Na ostatniej konferencji prasowej po posiedzeniu usłyszeliśmy, że do spowolnienia tempa podwyżek stóp mogłoby dojść, gdyby sytuacja na rynku pracy się pogorszyła, a Fed nie jest zgodny o ile stopy wzrosną jeszcze przed końcem roku. Słabsze dane mogą zatem zachęcać do złagodzenia podejścia i wspierać jednocześnie sentyment na rynku akcyjnym. Jak na siłę dolara złoto pozostaje relatywnie stabilne i utrzymuje się powyżej 1660 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane