Spowolnienie jest już faktem

Jacek Kowalczyk, współpraca: ANP, ML, KAS, BMK
29-07-2008, 08:10

Okres dynamicznego rozwoju gospodarczego przeszedł do historii. Silny złoty i wysokie podwyżki płac dają o sobie znać.

Spowolnienie gospodarcze już nie puka do drzwi. Stało się faktem. Najlepiej widać to po atmosferze panującej w przedsiębiorstwach. Opublikowane wczoraj badanie Narodowego Banku Polskiego, obrazujące stan koniunktury, przyniosło wyniki najgorsze od lat. Firmy dawno nie widziały swojej przyszłości w tak ciemnych barwach.

Niepokojących rekordów, wskazujących na hamowanie gospodarki, jest wiele. Wskaźnik określający prognozy firm co do ich ogólnej sytuacji ekonomicznej spadł do poziomu najniższego od czterech lat. Jeszcze gorzej wypadają prognozy produkcji przemysłowej i oczekiwania nowych zamówień — oba wskaźniki są najsłabsze od prawie sześciu lat.

— Z danych wyłania się dość ponury obraz sytuacji firm. Sygnały spowolnienia napływały wcześniej i można się było spodziewać, że prędzej czy później gospodarka zacznie zwalniać. Teraz te obawy znalazły potwierdzenie — komentuje Maja Goettig, ekonomistka  Banku BPH.

Cały artykuł we wtorkowym Pulsie Biznesu. Zapraszamy do lektury!

Jacek Kowalczyk, współpraca: ANP, ML, KAS, BMK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk, współpraca: ANP, ML, KAS, BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spowolnienie jest już faktem