Czytasz dzięki

Spowolnienie ożywienia na Wyspach Brytyjskich

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-09-2020, 11:39

Wrzesień stoi pod znakiem ograniczania wydatków przez brytyjskie gospodarstwa domowe, co przekłada się na wyhamowanie dynamiki ożywienia gospodarczego.

Indeks IHS Markit zniżkując we wrześniu 2020 r. do poziomu 55,7 pkt, co prawda utrzymał się ponad poziomem 50 pkt oddzielającym rozwój od kurczenia się, jednak jest to najsłabszy odczyt od czerwca. W sierpniu wskaźnik ukształtował się na wysokości 59,1 pkt.

Perspektywy – zdaniem IHS Markit – nie napawają niestety optymizmem. Wzrost może jeszcze mocniej wyhamować w miarę nadciągania zimowych miesięcy, szczególnie, że obserwujemy ponowne zaostrzanie środków mających na celu ograniczenia liczby nowych infekcji Covid-19.

Do najniższego poziomu od trzech miesięcy spadł również wstępny wskaźnik aktywności w usługach (55,1 pkt). Z kolei wskaźnik optymizmu w biznesie okazał się najsłabszy od marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane