Sprawa Covecu nie zaszkodziła stosunkom z Polską

DI, PAP
19-07-2011, 21:14

Doświadczenia konsorcjum Covec w Polsce nie przyniosły dużego uszczerbku stosunkom polsko-chińskim - powiedział we wtorek dziennikarzom ambasador Chin w Polsce Sun Yuxi.

Zapytany, czy sprawa Covecu bardzo zaszkodziła stosunkom polsko-chińskim, ambasador odparł: "Nie sądzę, bo zachęcamy nasze firmy - zarówno państwowe, jak i prywatne - by wychodziły za granicę, w świat. Chińska gospodarka jest już ściśle zintegrowana ze światem".

"Jako przedstawiciele naszego rządu zrobimy, co w naszej mocy, by uniknąć jakichkolwiek negatywnych następstw (tej sprawy - PAP) dla naszych stosunków" - zapewnił. "Ponieważ zaistniała taka sytuacja, podejmuję szczególne wysiłki, by zachęcać więcej chińskich firm do przyjazdu do Polski i zaistnienia, bądź w formie inwestycji, bądź udziału w przetargach" - powiedział.

Sun Yuxi podkreślił jednak, że to firmy ponoszą odpowiedzialność za swoje działania w ramach poszczególnych projektów. "Jeśli z jakichś powodów im się nie udało, same są za to odpowiedzialne" - podkreślił.

Według ambasadora było wiele powodów, dla których współpraca Covecu z polską stroną się nie powiodła. "Na przykład firma ta, wchodząc na polski rynek, nie dokonała dogłębnego oglądu sytuacji. Nie rozumiała w pełni europejskich przepisów, ani nawet europejskich standardów. Wydaje się, że przeprowadzona przez nią kalkulacja kosztów nie była dokładna, nie doszacowali kosztów" - powiedział ambasador.

Dodał, że początkowo były też problemy z zarządzaniem oraz PR-em ze strony Covecu.

Ambasador widzi jednak również uchybienia po stronie polskiej, która powinna była zastanowić się, jak pomóc chińskiej firmie, podjąć próbę wyjaśnienia lokalnych zawiłości i zapobiec zawczasu problemom. "Chyba nawet polska prasa wyrażała niedowierzanie, czy projekt uda się zrealizować po kosztach zaproponowanych w ofercie. Dlaczego ich (Covecu – PAP) nie ostrzeżono?" - powiedział ambasador.

Wspomniał też o sposobie sformułowania umowy, która powinna była zostać wyjaśniona, tak by chińska firma w pełni rozumiała, ile pracy ma do wykonania.

Dodał, że problemem były także wysokie ceny oferowane Covecowi na polskim rynku. "Być może jednym z powodów była ogólnoświatowa inflacja, ale (Covec) kupował po cenach wyższych niż inni w Polsce, co może wynikać z jego problemów z PR-em" - powiedział.

Sun Yuxi wyraził przekonanie, że takie nieporozumienia można rozwiązać dzięki lepszej współpracy obu stron. "Obie strony powinny kierować się wspólnym celem. Wydaje się, że były też pewne problemy ze współpracą. Wszystko to zaowocowało taką niezręczną sytuacją, ale będziemy starali się wysnuć wnioski i uniknąć powtórzenia takich problemów" - zaznaczył.

Ambasador podkreślił, że zwłoka w podpisaniu umowy prywatyzacyjnej Huty Stalowa Wola przez chińską firmę LiuGong nie ma żadnego związku z doświadczeniami Covecu. "Są to dwie zupełnie różne sprawy. Jeśli już szukać związku, być może (przedstawiciele LiuGong - PAP) są bardziej ostrożni. Negocjacje na temat tego zakupu wciąż trwają" - powiedział.

Jako główną trudność wymienił uzgodnienie gwarancji pracowniczych. "Strona miejscowa domaga się od nabywcy gwarancji zatrudnienia pracowników przez pięć lat, a oni (LiuGong - PAP) mogą tylko zapewnić trzy" - podał przykład.

"Ale są to sprawy techniczne. Negocjacje są kontynuowane i mam nadzieję, że się ostatecznie powiodą" - podsumował.

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła we wtorek skargę Covec, dotyczącą odcinka A autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Covec zaskarżył do KIO tryb wolnej ręki w odniesieniu do odcinka A. Chińczycy domagali się ujawnienia kwoty wynagrodzenia z tytułu wykonania zamówienia przez Eurovię i Warbud (z tym konsorcjum GDDKiA negocjuje dokończenie budowy odcinka A), a także unieważnienia umowy zawartej przez zamawiającego z tym konsorcjum.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Sprawa Covecu nie zaszkodziła stosunkom z Polską